Víte, proč máme malou prohlubeň mezi nosem a vrchním rtem? Tohle vám to objasní

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč a z jakého důvodu máme maličkou prohlubeň pod nosem přímo nad vrchním rtem? Odborně se této malé jamce říká philtrum a na co ji vlastně potřebujeme? Tak to vám hned objasníme.

Tuto jamku máme opravdu všichni, stejně tak jako oči, uši, rty nebo nos. Jenomže všechny ostatní jmenované části obličeje k něčemu důležitému slouží, philtrum nám ale snad k ničemu není. Nebo je? Tuto záhadu nedávno odborníci vysvětlili.

Malá prohlubeň se nám vytvoří již v embrionálním stádiu vývoje. Takže pokud člověk tuto jamku má, je to známka jeho dokonalého vývoje. Lze ji považovat za místo, kde se spojují tři nejdůležitější části obličeje, které se vyvíjí až po této jamce ve druhém až třetím měsíci a spojí se přesně uprostřed nad horním rtem. Slovo philtrum znamená v různých kulturách různé věci. Třeba v Řecku je tím označováno místo na líbání, ve sportu jako je taekwondo, je to místo určené pro úder, protože je považováno za nejbolestivější část v obličeji.

Podívejte se na video a uvidíte, jak tato malá jamka vzniká a Dr. Michael Mosley vám názorně vysvětlí celý vývoj lidské tváře ještě v maminčině bříšku. A pokud se vám video líbilo, nezapomeňte stisknout tlačítko "To se mi líbí" a SDÍLEJTE to se svými přáteli a příbuznými na Facebooku!   

Autor:
Publikováno: 24. 2. 2021 17:20 Nahlásit obsah