Záměna lesních borůvek se může vymstít. Pozor si dejte na vraní oko čtyřlisté
Bez lesních borůvek není to pravé české léto. Na malé kuličky temně modré barvy můžete do lesa vyrazit každým rokem od července do srpna. Je tu ovšem velké ALE. Zvlášť rodiče malých dětí by si měli dávat pozor na možnou záměnu lesních borůvek za vraní oko čtyřlisté. Plody druhé jmenované rostliny jsou totiž jedovaté.
Plody vraního oka a borůvky dozrávají ve stejnou dobu
Tmavě modré kuličky vraního oka čtyřlistého jsou téměř k nerozeznání od borůvek. Jelikož plody vraního oka dozrávají přibližně ve stejnou dobu jako plody borůvky, je tu vysoké riziko záměny. A to zvlášť u malých dětí, které si mohou vraní oko velmi lehce pomýlit právě s borůvkou. Rodiče, kteří se chystají s dětmi během léta do lesa, by se tedy měli mít na pozoru.
Kde na vraní oko čtyřlisté nejčastěji narazíte? Tato lesní rostlina miluje vlhké půdy a stinná stanoviště. Obvykle roste jak v listnatých, tak jehličnatých lesích.
Jak rozeznáte vraní oko od borůvky
Dospělý člověk si vraní oko s borůvkou v 99 procentech případů rozhodně nesplete. Vraní oko čtyřlisté je jedovatá rostlina vysoká 10 až 20 centimetrů. Na své lodyze má vždy jednu tmavě modrou kuličku. Tato kulička roste vzpřímeně ze čtyřlístku velkých zelených listů. A ty borůvčí prakticky v ničem nepřipomínají.
Jak se projevuje otrava vraním okem
Nejjedovatější částí vraního oka je zralý plod, který si nejčastěji s borůvkou mohou splést malé děti. Naštěstí pro ně však plod vraního oka čtyřlistého nechutná vůbec dobře, a tak jej po vložení do úst zpravidla ihned vyplivnou. Za jedovatý účinek bobulí mohou konkrétně látky zvané steroidsaponiny. Právě kvůli nim jsou plody nejjedovatější částí vraního oka.
Zdroj: Bylinkopedie.cz, Bylinkyprovsechny.cz