Zastaví koronavirus teplé počasí? Dle nové studie ano

Zastaví koronavirus teplé počasí? Dle nové studie ano Zdroj: Shutterstock.com

Podle nové studie zbrzdí koronavirus teplé počasí. Číňané analýzou zdravotnických, sociologických a meteorologických dat ověřili předpoklad, že vysoká teplota a vlhkost chorobu zastaví.

Naděje umírá poslední

Skupina expertů ze dvou čínských univerzit Tsinghua a Beihang analyzovala data z Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí týkající se 4 711 potvrzených případů koronaviru SARS-CoV-2. Pomocí statistické analýzy, modelováním výskytu nemoci COVID-19, trasováním kontaktů pacientů a srovnáním dat s údaji z meteostanic dospěli experti k závěru, že vysoká teplota ovzduší může přibrzdit šíření koronaviru.

“Vysoká teplota a vysoká relativní vlhkost výrazně snižuje přenos COVID-19 a to i v hustě zalidněných městských oblastech,” udávají výzkumníci pod vedením profesora počítačových věd Ťing-juan Wangem v závěru zprávy. Příchod letního počasí může účinně snížit přenos nemoci COVID-19, kterou koronavirus vyvolává.

Podobnost chřipky a koronaviru

Ve zprávě se také píše, že “výsledek výzkumu je v souladu se skutečností, kdy vysoká teplota a vysoká vlhkost výrazně snižují přenos chřipky”. A jak je známo, chřipka i nový koronavirus se v mnohém podobají. Jsou to respirační infekce a chřipkové epidemie bývají až na výjimky sezonním jevem. Propuknou na podzim a s nástupem teplejšího počasí na jaře odezní, případně na začátku léta.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak teplo může pomoci

Příčin je několik - tou nejdůležitější je, že ochranný gel na částicích viru při vyšší teplotě prochází fyzikální změnou, která ho oslabuje. Za chladného počasí je vir chráněn pevnou skořápkou a ta mu pomáhá přežít dostatečně dlouho a on může létat vzduchem z jednoho člověka na druhého.

Vyšší vlhkost vzduchu je další příčinou slabosti viru. Kapénky vykašlávaného viru se navážou na kapičky vody ve vlhkém vzduchu a společně s nimi padají k zemi a nepřenáší se tak na jinou osobu.

Ředitel centra pro infekce Kolumbijské univerzity v New Yorku Ian Lipkin, který se novým koronavirem zabývá, upozorňuje, že jeho šíření napomáhá i málo světla v zimních měsících. Sluneční ultrafialové záření pomáhá viry, které člověk vykašle na povrch předmětů, ničit. Na nich mohou viry po určitou dobu, třeba i několik hodin, přežívat. “Sluneční záření rozbíjí nukleové kyseliny, a tak v podstatě sterilizuje povrchy,” cituje Lipkina magazín National Geographic.

Naděje, ale ne spása

Epidemie koronaviru SARS, který je novému koronaviru podobný, odezněla počátkem roku 2004. Není však dokázáno, zda na tom mělo podíl teplé počasí nebo zda zafungovala opatření, která proti viru vlády zasažených zemí zavedly.

Je nutné také upozornit, že jiný koronavirus, MERS, který se objevil v září 2012 v Saúdské Arábii, dokázal v této zemi odolávat i poměrně vysokým teplotám. Snad to bylo nízkým obsahem vlhkosti vzduchu. Bohužel, kdo ví. Pro nás je důležité to, že ve zprávě čínských výzkumníků se často objevuje slovo “indicate” (naznačovat) a že analýza se opírá pouze o data, a ne o studium koronaviru.

V žádném případě však nesmíme spoléhat na to, že horké letní počasí samo o sobě koronavirus zastaví a zničí. Může ho však významně zpomalit, což dá zdravotníkům a nám všem šanci pandemii zvládnout.

Autor:
Publikováno: 26. 3. 2020 15:01 Nahlásit obsah