Zdravotní nebezpečí, která na nás číhají v létě. Na co si dát pozor?

Zdravotní nebezpečí, která na nás číhají v létě. Na co si dát pozor? Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv je léto již v plném proudu my si chvilky dovolené a odpočinku užíváme plnými doušky, většina z nás zapomíná na nebezpečí, které se s tímto ročním obdobím pojí. Co byste tedy v letních měsících neměli podceňovat a na co si dát pozor, abyste neohrožovali své zdraví?

Mokré plavky

Během léta mají ženy na sobě dlouhé hodiny mokré plavky a vůbec by nás nenapadlo, že právě i tohle dokáže způsobit nepříjemné gynekologické onemocnění, jako jsou kvasinky. Ty napadají v průměru každou třetí ženu a vyskytují se tam, kde je těsno a vlhko.

Mokré plavky ve vašem klíně pro kvasinky vytvoří naprosto dokonalé prostředí k jejich přemnožení. Ačkoliv jsou kvasinky součástí poševní flóry, jejich přemnožení vede ke kvasinkové infekci.

Klimatizace

Jestliže během léta cestujete autem, jen těžko byste si dokázali tuto cestu představit bez klimatizace. Je to skvělý pomocník, který však může udělat více škody nežli užitku, tedy v případě, že se používá špatně. Na vině nejčastěji bývá špatně nastavená teplota, měla by být maximálně o 5°C nižší, než je ta venkovní, a nedostatečná údržba. Když nenecháváte svou klimatizaci pravidelně čistit, hromadí se v ní prach, plísně a alergeny, které jsou následně rozmisťovány do interiéru auta a vy v tomto prostředí trávíte klidně i několik hodin.

Bakterie v písku

Oblíbenou činností, především u dětí, je stavění hradu z písku nebo zahrabávání do něj. Jenže podle studie vědců z Americké agentury pro ochranu životního prostředí se nebezpečné bakterie nachází i v tomto písku. Těm, kteří svou dovolenou u moře tráví hrabáním v písku, hrozí větší riziko průjmových a gastrointestinálních onemocnění. Proto je důležité si často umývat ruce mýdlem a dodržovat správné zásady hygieny.

Zdroj: Shutterstock

Použití opalovacích krémů

Mnoho z nás si myslí, že je potřeba používat opalovací krém pouze v době, kdy svítí sluníčko. Jakmile je zataženo, máme pocit, že se stejně nemůžeme opálit, tak na co jím plýtvat. Jenže to je omyl. Přes mraky proniká až 80 % slunečního záření, a tak se můžete opálit a dokonce i spálit, i když sluníčko zrovna nesvítí.

Dehydratace

Během léta se nedostatek vody v organismu může projevit nejrůznějšími způsoby. Léto je rizikovým obdobím zejména z důvodu, že během dne v parných letních dnech spoustu vody také vypotíme, na což mnoho z nás zapomíná. Optimální přísun tekutin, které bychom v průběhu celého dne, ne naráz, měli vypít, je 0,3 litru vody na 10 kilogramů hmotnosti a v létě můžete dávku klidně i z dvojnásobit.

Přehřátí organismu

V tomto případě je důležité si uvědomit, že úpal a úžeh nejsou jedno a to samé onemocnění, i když si to spousta lidí stále myslí. Úpal vzniká při delším pobytu v prostředí za teploty nad 35°C a z vysoké vlhkosti vzduchu. Mezi jeho nejčastější projevy patří zmatenost, závratě, bolest hlavy, pocení, porucha vědomí a horečka.

Úžeh naopak vzniká právě ze sluníčka, kdy si člověk nechrání hlavu pokrývkou či slunečníkem. I v tomto případě se může dostavit horečka, bolest hlavy, zvracení a porucha vědomí. Navíc může dojít ke ztuhlosti šíje.

Autor:
Publikováno: 22. 7. 2021 09:33 Nahlásit obsah