Ztráta vlasů: Co ji způsobuje a jak ji zastavit?

Ztráta vlasů: Co ji způsobuje a jak ji zastavit? Zdroj: Shutterstock

Až dvě třetiny mužů přijde o část svých vlasů ještě předtím, než dovrší čtyřicítky. Následně utrácejí desítky tisíc za přípravky či nastřelování, aby se vyhnuli něčemu, co je pro ně společensky nepřijatelné - plešatění.

Avšak pro ženy je ztráta vlasů mnohem větší strašák nežli u mužů a ono se vlastně není ani čemu divit. V dnešní době převládají určité standardy krásy a pro mnoho žen je plešatění velice stresující okamžik.

Může za to testosteron?

Na rozdíl od mužů, kteří mají k plešatění větší sklony, a objevuje se u nich postupně, u žen se plešatění objevuje celoplošně po celé hlavě.

Jak název sám napovídá, androgenetická alopecie je primárně způsobena přítomností mužských androgenních hormonů, jako je právě testosteron. Novější studie vak prokázaly, že technicky nejde jen o hladinu testosteronu, která ztrátu vlasů způsobuje, jde také o přeměnu hormonu na dihydrotestosteron (DHT), který se váže na receptory vlasových folikul.

DHT však zcela nezabije vlasové folikuly, ale způsobí jejich miniaturizaci. Běžný cyklus růstu vlasových folikul má tři fáze:

  • Anagen, což je fáze růstu (dva až sedm let)
  • Catagen, přechodná fáze (asi 10-20 dní)
  • Telogen, fáze odpočinku (asi 100 dní)

DHT zkracuje anagenovou fázi, což vede k tomu, že se vlasy stávají kratšími a tenčími, dokud nejsou redukovány na slabé chmýří.

Zdroj: Shutterstock

Jak zabránit vypadávání vlasů?

Neduhy dnešní doby, které vypadávání vlasů způsobují, jsou zejména stres, který zvyšuje hladinu kortizolu a také způsobuje, že antigeny napadají naši pokožku hlavy. Dále je to nedostatek živin, zejména tedy železa, vitamínu D, zinku a dokonce i sacharidů. Za vypadáváním vlasů mohou stát i problémy se štítnou žlázou, autoimunitní onemocnění jako je diabetes či hypotyreóza, užívání léků, mezi které patří i antikoncepce a v neposlední řadě může za ztrátou našich kadeří být i menopauza.

Nejlepším řešením, jak ztrátě vlasů zabránit, je začít jíst zdravě, nedržet žádné drastické diety, kontrolovat si hladinu hormonů štítné žlázy a také si u svého lékaře zkontrolovat, zda nemáte nedostatek živin a nevystavovat se stresovým situacím.

Autor:
Publikováno: 20. 4. 2021 13:03 Nahlásit obsah