Opar na rtu a co na něj: Pomůže klasická léčba i babské rady

Opar na rtu a co na něj: Pomůže klasická léčba i babské rady Zdroj: Shutterstock

Vyskočil vám náhle na rtu opar a potřebujete jej co nejrychleji vyléčit? I když opar na rtu není nijak ohrožující, dokáže potrápit a zároveň jde o estetický problém. Zajímá vás tedy, co na opar na rtu? Vyzkoušejte klasickou léčbu i babské rady.

Příčiny oparu na rtu

Proč opar na rtu vlastně vzniká? Příčinou tohoto problému je virus Herpes simples, a to konkrétně HSV 1. Pokud se vám tento virus dostane do těla, zůstane s vámi po celý život. V momentě, kdy se vám oslabí imunita, budete v nadměrném stresu, dostane vás únava nebo budete mít horečku, se tento virus projeví. A to právě oparem na rtu.

Jak poznáte opar na rtu? Ve chvíli, kdy se vám začne dělat, si všimnete nepříjemného svědění na jednom místě rtu. Následně se vytvoří puchýřek, který vás může pálit a bolet. Za několik dnů se opar na rtu zahojí a na jeho místě zůstane stroupek. Tento proces obvykle trvá až 10 dní.

Kdy už není opar na rtu infekční? Opar je infekční po celou dobu svého trvání. Nejvíce infekční je přitom před vznikem strupu.

Zdroj: Shutterstock Opar na rtu a jeho přenos

Opary se přenáší z člověka na člověka blízkým kontaktem s pokožkou, například líbáním nebo orálním sexem. Opar na rtu způsobuje virus Herpes simples typu 1 (HSV-1), který však postihuje nejen ústa, ale i genitálie.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení existuje pouze malé riziko přenosu viru Herpes simples ze společně používaných ručníků, hrníčků nebo příborů. Pokud se virem HSV-1 nakazíte, opar na rtu se objeví zpravidla po 4 až 6 dnech. Ovšem někdy se může objevit až po 14 dnech.

Co na opar na rtu? Přinášíme tipy, jak jej rychle vyléčit

Udělal se vám opar na rtu a potřebujete jej co nejrychleji vyléčit? Vaše léčba oparu na rtu může zahrnovat následující rady.

Opar si pravidelně ledujte. Led zmírní bolest a rovněž zkrátí dobu hojení oparu na rty.

Při léčbě oparu pomůže aloe vera gel, a to buď získaný přímo z rostliny, nebo kupovaný. Aloe vera gel nanášejte na opar několikrát denně. Díky tomu, že má protizánětlivé a antivirové účinky, zkrátí dobu hojení oparu.

Zdroj: Shutterstock Používejte volně dostupné antivirotické krémy na opar na rtu, které podporují rychlé hojení oparu.

Na opar si pravidelně dávejte obklady z meduňky lékařské. Udělejte si jednoduše meduňkový čaj, nechte jej vychladnout a namáčejte do něj menší kousky gázy, které přikládejte na opar na rtu. Meduňka lékařská má antivirotické vlastnosti a snižuje zarudnutí a otok.

Jak vyléčit opar přes noc? Pomohou babské rady

Chcete se zbavit oparu přes noc? Vyzkoušejte následující osvědčené babské rady, z nichž některé jsou vám určitě dobře známé.

Opar si přes noc namažte zubní pastou.

Na opar si naneste kašičku z droždí a vody a nechte působit celou noc.

Na opar si přiložte kousek cibule nebo česneku.

Zdroj: Mayoclinic.org, Patient.info, Healthline.com

Autor:
Publikováno: 21. 9. 2021 11:27 Nahlásit obsah