Proč nesušit babky neboli hřiby žlutomasé? Vystavujete se zdravotnímu riziku

Proč nesušit babky neboli hřiby žlutomasé? Vystavujete se zdravotnímu riziku Zdroj: Shutterstock

Narazili jste při houbaření na babky neboli hřiby žlutomasé? Zvláště na mladých hlavičkách si pochutnáte v polévce nebo houbovém guláši. Můžete si je také usmažit v trojobalu, ale rozhodně je nesušte. Přesně z jakého důvodu byste babky neboli hřiby žlutomasé neměli rozhodně sušit? V ohrožení může být vaše zdraví.

Babka neboli hřib žlutomasý je vyhlášená delikatesa

Babka je lidové označení pro hřib žlutomasý, kterého má v oblibě spousta houbařů. Mladé kloboučky babek spolehlivě najdou uplatnění v bramboračce a kulajdě. Dát je můžete rovněž do houbového guláše, praženice, sladkokyselé smetanové houbové omáčky nebo pod maso.  Zdroj: Shutterstock

Bezkonkurenční jsou také řízky z mladých kloboučků hřibu žlutomasého, které mají výraznou a velmi příjemnou chuť. Který recept z babek máte nejraději vy? Zapomněli jsme podle vás ještě na něco?

Ne každá houba je vhodné k sušení: Proč nesušit babky?

Babky neboli hřiby žlutomasé však nejsou rozhodně vhodné k sušení. A to z důvodu, že během sušení se na nich množí vřeckovýtrusná houba nedohub zlatovýtrusý (Hypomyces chrysospermus), která parazituje na plodnicích babek již v raných stádiích jejich růstu a která produkuje nebezpečné mykotoxiny.

Zdroj: Shutterstock Pokud budete sušit babky společně s dalšími houbami, může se nedohub rozšířit i na ostatní druhy hub. A zbytečně si tak zaděláváte na zdravotní problémy. Nedohub zlatovýtrusý totiž produkuje toxické látky, které mohou způsobit i vážnější otravu. Jak poznat otravu nedohubem? Projevuje se zhruba po 4 až 6 hodinách po konzumaci napadené plodnice. K prvním příznakům patří nevolnost, bolest břicha, zvracení či průjem. 

Jak poznat babku napadenou nedohubem

Podle čeho poznáte, že je plodnice babky neboli hřibu žlutomasého napadená nedohubem zlatovýtrusým? Podle toho, že se na plodnici babky nalézá bílý povlak, který postupně mění barvu na žlutou až hnědožlutou.

Zdroj: Shutterstock Zkušení houbaři proto doporučují sbírat v lese pouze nenapadené babky a vyhnout se starším plodnicím. Nejvhodnější ke sběru jsou podle nich mladé plodnice s ještě nerozpraskaným tmavým kloboukem. Tyto mladé plodnice bez sítí prasklinek na klobouku okamžitě tepelně zpracujte, rozhodně je ale nesušte. I když dáte mladé nakrájené kloboučky babek do výkonné sušičky, jejich dužina velmi špatně vysychá, kvůli čemuž parazitický nedohub roste i na rozkrájené houbě a produkuje dále nebezpečné mykotoxiny.

Zdroj: Houby-rostou.cz, Cs.wikipedia.org, Houby-rostou.cz, iDnes.cz
Autor:
Publikováno: 6. 9. 2023 09:12 Nahlásit obsah