15. května si připomínáme Mezinárodní den rodiny i Světový den proti mozkové mrtvici

15. května si připomínáme Mezinárodní den rodiny i Světový den proti mozkové mrtvici Zdroj: Shutterstock.com

Každým rokem přejeme 15. května vše nejlepší k svátku Sofiím a Žofiím. V tento den rovněž slavíme Mezinárodní den rodiny a také Světový den proti mozkové mrtvici. Čím jsou pro nás tak významné?

Mezinárodní den rodiny slavíme už od roku 1993

World Family Day neboli Mezinárodní den rodiny vyhlásila Organizace spojených národů (OSN) za mezinárodní svátek již v roce 1993. 15. května si tak rok co rok připomínáme, že rodina je velmi důležitá jako základ společnosti. Právě v rodině se totiž výchovou formuje osobnost člověka. Tato skutečnost je zásadní nejen pro další generace, ale i pro stát a národ jako takový.

V předchozích letech, kdy nás nesužovala pandemie koronaviru, jsme slavili Mezinárodní den rodiny, který měl vždy určité specifické téma. Právě tohoto tématu se následně týkaly nejrůznější akce, které byly určeny pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost.

Zdroj: Shutterstock.com Světový den proti mozkové mrtvici upozorňuje na nebezpečí této choroby

Mozkové příhody patří k nejčastějším důvodům úmrtí či dlouhodobého postižení, a to nejen u seniorů. Lékaři upozorňují, že věk pacientů dlouhodobě klesá. Mozková mrtvice tak v současnosti není výjimkou u padesátníků i čtyřicátníků. Život ohrožující mozková příhoda, na které má velký podíl zejména životní styl, každoročně v Česku postihne kolem třiceti lidí.

Abychom si uvědomili, jak dokáže být mozková příhoda nebezpečná, 15. května si každoročně připomínáme Světový den proti mozkové mrtvici. Tento světový den, který v roce 1999 vyhlásila evropská instituce EUSI, upozorňuje na prevenci a připomíná příčiny této nemoci.

Proč máme mezinárodní dny

Podle OSN jsou mezinárodní či světové dny skvělou příležitostí k tomu, aby se do povědomí veřejnosti dostaly všechny problémy, které jsou s nimi spojené. Mezinárodní dny vytvářejí rovněž tlak na politickou vůli a napomáhají i globálnímu řešení daného problému.

Autor:
Publikováno: 15. 5. 2020 12:00 Nahlásit obsah