5 tipů, jak přežít letní horka i bez klimatizace. Co vám zaručeně pomůže?

5 tipů, jak přežít letní horka i bez klimatizace. Co vám zaručeně pomůže? Zdroj: Shutterstock

Léto je v plném proudu, teploty šplhají do závratných výšin a vy zoufale hledáte způsob, jak se ochladit? Přinášíme pět zaručených tipů, které vám pomohou přežít horké dny i bez klimatizace. Osvěžte se a užijte si letní pohodu naplno!

Obměňte svůj jídelníček

Zaměřte se na lehká a osvěžující jídla. Naplňte ledničku ovocem a zeleninou, připravte si domácí ledové nanuky a vyhýbejte se těžkým jídlům. Naše tělo potřebuje v horku dostatek vody a energie, proto volte potraviny, které vás osvěží a hydratují. 

Vyzkoušejte například meloun, okurku nebo jahody, které obsahují vysoký podíl vody. Ledové smoothie z čerstvého ovoce je skvělým způsobem, jak se nejen osvěžit, ale také si pochutnat.

Zdroj: Shutterstock Mějte pod kontrolou svou tělesnou teplotu

Zaměřte se také na ochlazení svého těla. Pijte hodně studených nápojů, ideálně vody, a dopřejte si osvěžující sprchy v chladné vodě. Přikládejte vlhké hadříky na zápěstí a krk, noste lehké a prodyšné oblečení z přírodních materiálů. Mějte po ruce nádobu s chladnou vodou u postele a v noci si v ní můžete osvěžit nohy. 

Vlhké vlasy vám mohou také pomoci – navlhčete si celou hlavu nebo jenom její část, abyste se rychle ochladili. Můžete si také zmrazit kapesník a přikládat ho na čelo, ruce nebo nohy. Když se kapesník zahřeje, opláchněte ho a vraťte zpátky do mrazáku.

Minimalizujte zdroje tepla

Omezte doma používání spotřebičů, které generují teplo. Připravujte studené saláty a jídla, která nevyžadují troubu. Světla a elektroniku vypínejte, když je nepotřebujete, protože všechny tyto přístroje přispívají k oteplování vašeho domova. 

Pokud musíte v létě vařit, zkuste to dělat v brzkých ranních hodinách nebo večer, kdy je venku chladněji. Zvažte také využití venkovního grilu – nejen že udržíte teplo mimo dům, ale zároveň si užijete příjemné venkovní stolování.

Používejte závěsy

Ochraňte svůj domov před sluncem! Během nejteplejších hodin dne zatemněte místnosti – stáhněte rolety a zatáhněte závěsy, aby slunce nemohlo pronikat dovnitř. V noci, kdy teploty klesnou, otevřete okna a nechte do místností proudit chladnější vzduch. 

Pokud máte možnost, vytvořte průvan, který vám pomůže rychleji ochladit interiér. Investice do reflexních závěsů nebo okenních fólií, které odrážejí sluneční záření, se vám také může vyplatit a výrazně snížit teplotu uvnitř.

Zdroj: Shutterstock Vyberte správné povlečení

Pro pohodlný spánek v horkých nocích je důležité mít správné ložní prádlo. Vyhněte se flanelovým prostěradlům a místo nich zvolte bavlnu, která umožní vaší pokožce dýchat. Skvělou volbou jsou také satén a hedvábí, které vám poskytnou chladivý dotek. 

Důležitá je i barva – světlé barvy odrážejí teplo, zatímco tmavé barvy ho absorbují. Pokud se v noci potíte, mějte po ruce náhradní prostěradlo, abyste se mohli rychle a pohodlně převléknout.

Nezapomeňte, že zvládnutí horka není jen o fyzickém komfortu, ale také o psychické pohodě. Dopřejte si čas na odpočinek, relaxaci a užívejte si letní aktivity, které máte rádi. Ať už je to čtení knihy ve stínu stromu, piknik v parku nebo osvěžující plavání v bazénu – léto je časem radosti a nových zážitků!

Zdroj: https://www.bhg.com, Edition.cnn.com
Autor:
Publikováno: 25. 6. 2024 10:40 Nahlásit obsah