Britská mutace koronaviru v Česku: Jaké má projevy a kde se nyní vyskytuje

Britská mutace koronaviru v Česku: Jaké má projevy a kde se nyní vyskytuje Zdroj: Shutterstock.com

Britskou mutaci koronaviru potvrdilo v tuzemsku ve čtvrtek 28. října už šest krajů. Na její přítomnost však mají podezření už další české kraje. Jak poukazují odborníci, britská mutace koronaviru by u nás měla do několika měsíců převládat nad “klasickou” koronavirovou nákazou.

Britská mutace koronaviru je zatím oficiálně potvrzena v 6 krajích

V jakých krajích Česka byla britská mutace koronaviru aktuálně potvrzena? Podle informací serveru iDNES jde o hlavní město Prahu, Středočeský kraj, Královéhradecký kraj, Jihomoravský kraj, Plzeňský kraj a Kraj Vysočinu. Jak uvádí redakce Aktuálně.cz, podezření na britskou mutaci koronaviru má v Česku aktuálně i Moravskoslezský kraj a Pardubický kraj.

Zaměstnanci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) však upozorňují na to, že pravděpodobný výskyt této koronavirové mutace je možný i jinde. "Ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi a laboratořemi nyní mapujeme, jak vypadá celková situace v rámci Česka," sdělila mluvčí SZÚ Klára Doláková.

Zdroj: Shutterstock.com Podle Prymuly převládne britská mutace v Česku do 4 měsíců

Podle některých virologů britská mutace koronaviru nabírá v Česku na síle. Výrazně přibývá případů nákaz touto variantou covidu-19 a neexistuje zpětná cesta, jak šíření britské mutace zastavit.  Například podle ředitele Biologického centra AV ČR Libora Grubhoffera může za celý leden 2021 britská mutace koronaviru zahrnovat až 10 procent všech pozitivních případů.

Čeští epidemiologové a virologové navíc upozorňují, že v Česku převládne britská mutace covidu-19 nad současnou variantou do několika měsíců. Například bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula sdělil, že k tomu dojde zhruba za čtyři měsíce.

Britská mutace koronaviru: Co je pro ni typické?

Jak mnozí upozorňují, britská varianta covidu-19 představuje hrozbu a je dobré se mít na pozoru ještě více nežli dříve. Co je pro tuto mutaci typické?

Představuje vyšší riziko nákazy

Britská mutace koronaviru je mnohem nakažlivější nežli současná varianta covidu-19. Dle odborných kruhů se britská varianta šíří lavinovitě a může být nakažlivější než současná varianta v rozmezí od 40 procent až po 70 procent. Je to tím, že pacienti s britskou mutací mají v dýchacích cestách až třikrát větší nálož viru. Pokud se s nakaženým nacházíte společně v jedné místnosti, je to mnohem vyšší riziko, že se také infikujete.

Zdroj: Shutterstock.com Má typické příznaky

Podle agentury Reuters se britská mutace koronaviru narozdíl od současné varianty může lišit také některými příznaky. Dle pozorování lidé s britskou variantou covidu-19 trpí častěji na kašel, horečku, stěžují si na bolest v krku, bolest svalů a nezvyklou únavu. Naopak ztráta chuti a čichu je u nich méně častá.

Jsou proti ní pravděpodobně účinné vakcíny

Co je však velmi pozitivní informací, firmy Pfizer a Moderna v současnosti vydaly tisková prohlášení, v nichž na základě laboratorních výzkumů tvrdí, že jejich vakcíny jsou účinné i proti různým mutacím koronaviru. A tedy i britskou mutaci koronaviru nevyjímaje.

Autor:
Publikováno: 29. 1. 2021 13:26 Nahlásit obsah