Jak se chovat při bouřce? Ať už jste doma, v autě, ve městě či v přírodě, držte se několika pravidel

Jak se chovat při bouřce? Ať už jste doma, v autě, ve městě či v přírodě, držte se několika pravidel Zdroj: Shutterstock

V Česku zažijeme každoročně 25 až 40 bouřkových dní. Blesky bohužel způsobují nejen požáry, ale také oběti na životech. Proto je důležité vědět, jak se chovat při bouřce doma, ve městě či ve volné přírodě. Na co si dát tedy pozor?

Jak se chovat při bouřce doma

Zastihla vás bouřka? V tom případě je nejlepší, když zůstanete doma a nebudete zbytečně vycházet ven. Nejbezpečnějším úkrytem při bouřce jsou totiž stavby chráněné hromosvodem. I když jste doma zjevně v bezpečí, vyplatí se vám při bouřce dodržet několik pravidel, které ochrání vaše zdraví. O která se jedná?

✔ Zavřete všechny dveře a okna. Rozhodně nesledujte bouřku z otevřeného okna opření o kovový parapet.

✔ Během bouřky vypojte všechny elektrické přístroje včetně TV antény a wi-fi, které nemusí být v provozu, ze zásuvek. Nepobývejte ani poblíž samotných zásuvek. Z jakého důvodu? Při zasažení elektrické sítě bleskem by totiž mohlo dojít k výboji.

Zdroj: Shutterstock ✔ Zakažte si mytí nádobí a sprchování při bouřce. Elektrický výboj z blesku se může šířit také vodou. Právě proto doma při bouřce nemyjte nádobí v ruce. Také se doma při bouřce nesprchujte ani nekoupejte ve vaně. Během bouřky se zdržujte nejlépe na suchém místě dále od vodovodu.

✔ Musíte ven? Doma zůstávejte do doby, až od vás bude bouřka vzdálená přinejmenším 10 kilometrů. Tuto vzdálenost poznáte tak, že mezi zahřměním a bleskem bude rozdíl zhruba 30 sekund.

Co dělat při bouřce v autě?

V případě, že vás zastihne bouřka v autě, nechte zavřené všechny dveře a okénka. Nemusíte se příliš bát, protože plechová karoserie auta vám před blesky poskytne dostatečnou ochranu. Je-li při bouřce extrémní počasí doprovázené silným větrem a kroupami, zastavte s automobilem raději na bezpečném místě (parkovišti), kde bouřku přečkáte.

I bouřka ve městě je nemilá záležitost

Pokud vás zastihne bouřka ve městě, co nejdříve se schovejte do budovy s hromosvodem. Řešením jsou pro vás třeba restaurace, kavárny nebo nákupní centra, kde bouřku v klidu přečkáte. Zásah bleskem ve městě je výjimečný, ovšem nikoliv vyloučený.

Zdroj: Shutterstock Co dělat a nedělat při bouřce v přírodě

Bouřka v přírodě je nemilá záležitost. Jestliže vás zastihne, okamžitě se schovejte do budovy chráněné hromosvodem, auta, hustého lesa nebo úzkého údolí. Rozhodně se před bouřkou neschovávejte v otevřeném terénu, na vyvýšených místech, pod osamělé stromy, na okrajích lesa, poblíž vodních ploch a na podmáčené půdě a pod převisy skal. Za bouřky byste neměli pobývat ani ve stanu či ve stavbách bez hromosvodu.

Během bouřky ve volné přírodě rozhodně neprovozujte vodní sporty, nepoužívejte mobil ani nepřenášejte kovové předměty. A co když vás bouřka zastihne na holé pláni? Nejbezpečnějším řešením pro vás je pozice v podřepu s nohama a rukama u sebe. Rozhodně v otevřeném terénu neutíkejte, ani si nelehejte na zem.

Zdroj: Hzscr.cz, Meteopress.cz, Zpravy.aktualne.cz
Autor:
Publikováno: 30. 6. 2023 08:54 Nahlásit obsah