Jak se liší koronavirus od chřipky: Všímejte si několika zásadních rozdílů

Jak se liší koronavirus od chřipky: Všímejte si několika zásadních rozdílů Zdroj: Shutterstock.com

Jak poznat, zda máte koronavirus, nebo jste se nakazili chřipkou? Tato virová onemocnění rozhodně nejsou jedno a totéž, jak mnozí tvrdí. Jelikož pomalu klepe na dveře další chřipková sezona, není od věci, když budete znát několik podstatných rozdílů mezi covidem-19 a chřipkou.

Inkubační doba: Chřipka se přenáší rychleji

Ve srovnání s covidem-19 má chřipka kratší inkubační dobu. Období mezi průnikem viru chřipky do těla a mezi prvními projevy onemocnění se pohybuje kolem jednoho až čtyř dnů. Inkubační doba nového koronaviru se však pohybuje mezi pěti až čtrnácti dny.

Chřipka trvá kratší dobu nežli covid-19

Pacienti s novým koronavirem se ze svého onemocnění vyléčí po deseti až jednadvaceti dnech, výjimečně i déle. Když ale doma ulehnete s chřipkou, tato doba je výrazně kratší. A to v průměru sedm dnů.

Zdroj: Shutterstock.com Ohrožené skupiny: Velký rozdíl je u dětí

Jak chřipkou, tak koronavirem jsou ohroženi zejména senioři, chronicky nemocní lidé a osoby s oslabenou imunitou. Na chřipku jsou rovněž velmi náchylné těhotné ženy. Co se týče dětí, ty mají na rozdíl od chřipky vůči covidu-19 poměrně silnou rezistenci. Děti nakažené koronavirem bývají zpravidla bezpříznakové nebo mají velmi lehký průběh onemocnění.

Koronavirus má ve srovnání s chřipkou vyšší smrtnost

Jaký je ten nejpodstatnější rozdíl mezi novým koronavirem a většinou sezonních kmenů chřipky? Jde o pravděpodobnost úmrtí, která je u covidu-19 několikanásobně vyšší. A to u všech věkových kategorií. 

Tuto skutečnost potvrzují také američtí statistici, kteří v magazínu Inverse zveřejnili přehledné srovnání. Co se týče USA, sezonní chřipkou se v tomto státě každým rokem nakazí 11 procent obyvatel, přičemž na toto virové onemocnění během sezony zemře 12 tisíc až 61 tisíc lidí. V období od ledna do září 2020 v USA na covid-19 zemřelo již 200 tisíc lidí. To je více než za pět chřipkových sezon dohromady.  

Zdroj: Shutterstock.com Proti koronaviru zatím nemáme očkování

Viry chřipky se objevují každým rokem, proto proti nim má většina světové populace alespoň nejnižší stupeň imunity. Rizikové skupiny, jako jsou senioři a chronicky nemocní lidé, se mohou navíc nechat proti chřipce naočkovat. To ovšem neplatí o novém koronaviru, proti kterému oficiální účinná vakcína dosud neexistuje. Navíc většina světové populace nemá v tuto chvíli takřka žádnou imunitu proti novému koronaviru, který v současnosti válcuje obyvatele všech států světa.

Autor:
Publikováno: 21. 10. 2020 13:27 Nahlásit obsah