Jarní deprese dokáže nepříjemně zaskočit. Vědci vysvětlili, proč k ní dochází

Jarní deprese dokáže nepříjemně zaskočit. Vědci vysvětlili, proč k ní dochází Zdroj: Shutterstock

Máte s příchodem jara depresivní náladu a cítíte se slabě, smutně a sklíčeně? Ztratili jste zájem o věci, které jste měli dřív rádi? Změnila se vám chuť k jídlu, máte málo energie, jste podráždění, cítíte beznaděj a sami sebe si nevážíte? Dostihla vás pravděpodobně jarní deprese. Její vznik vědci vysvětlují hned několika způsoby.

Více denního světla a tepla

Příchod jara snad každý vítá více než pozitivně, protože je rád, že konečně skončila dlouhá zima. V důsledku změny času ze zimního na letní i v důsledku toho, že se dny prodlužují a noci zkracují, a vy si tak můžete užívat více denního světla a vyšších teplot, paradoxně často zažíváte depresivní stavy.

Podle vědců je lidské tělo z přechodu ze zimy do jara oslabené. A právě narušení zaběhnuté rutiny může způsobit neklid, podrážděnost a vyčerpání. Více denního světla a slunečního záření má vliv také na změnu spánkových vzorců.

Jak uvádí portál Healthline.com, vlivem náhlého zvýšení slunečního záření lidské tělo produkuje méně hormonu spánku melatoninu. To znamená, že ve výsledku naspíte méně, než potřebujete. A právě nedostatek spánku přispívá ke vzniku depresivních stavů nebo je ještě prohlubuje.

Zdroj: Shutterstock Zvýšená citlivost na pyl

Vědci rovněž poukazují na to, že za jarní depresí může stát i zvýšená citlivost na pyl. Zvlášť, když trpíte sezonní alergií na pyl, patříte do ohrožené skupiny. Pokud se dostanete do styku s alergenem, nejen že máte vodnatou rýmu, bolest hlavy či zarudlé oči, vaše alergie může rovněž neblaze ovlivnit vaši náladu a přispět tak k depresivním stavům.

Tuto skutečnost potvrdil výzkum z roku 2019, který se zaměřil na 1306 amerických amišů stále se živících zemědělským způsobem života. Tito farmáři jsou permanentně vystaveni pylům a dalším sezonním alergenům. Vědci ve studii odhalili přímou souvislost mezi dny s vysokou koncentrací pylu a příznaky zhoršené nálady až jarní deprese.

Zdroj: Shutterstock Projevy jarní deprese

✔ Obecně špatná nálada, která zahrnuje pocity smutku, sklíčenosti a beznaděje.

✔ Malý, nebo žádný zájem o aktivity, které jste dříve dělali často a rádi.

✔ Nespavost a další problémy se spánkem.

✔ Zhoršené soustředění a paměť, mozková mlha.

✔ Nechuť, nebo naopak zvýšená chuť k jídlu.

✔ Nedostatek energie, letargie nebo neklid.

✔ Podrážděnost, pocity hněvu až agrese.

✔ V nejhorším případě myšlenky na smrt.

Zdroj: Americanbehavioralclinics.com, Verywellhealth.com, Healthline.com

Autor:
Publikováno: 29. 3. 2022 14:43 Nahlásit obsah