Kde roste medvědí česnek? Tento zdravý zázrak, který využijete v kuchyni, hledejte ve vlhkých a stinných místech

Kde roste medvědí česnek? Tento zdravý zázrak, který využijete v kuchyni, hledejte ve vlhkých a stinných místech Zdroj: Shutterstock

Máte chuť na chleba s máslem a medvědím česnekem nebo si chcete připravit pesto z medvědího česneku? Pokud nevíte, kam se vypravit na tuto oblíbenou jarní bylinku, máme pro vás hned několik tipů, kde ji hledat. Kde tedy roste medvědí česnek nejčastěji?

Kde roste medvědí česnek: Zavítejte do listnatých lesů

Nevíte, kam na medvědí česnek? Prozkoumejte místa v lužních a listnatých lesích, vydejte se na procházku kolem lesních potůčků či na úpatí lesních svahů. Vyhledávejte přitom vlhká a stinná místa. Právě zde byste měli na medvědí česnek narazit. Rovněž byste měli vědět, že tato bylinka s oblibou roste v písčitohlinitých až jílovitých půdách, které jsou vlhčí a nevysychají.

Kdy roste medvědí česnek: Od půlky března do půlky května

Medvědí česnek je typická jarní bylinka. Jeho listy vonící po česneku začínají rašit v druhé polovině března. Z medvědího česneku se můžete následně těšit zhruba další dva měsíce, a to zhruba do poloviny května. Po tomto období se bylinka tzv. zatáhne a po zbytek roku bude čekat na to, až na jaře opět vyraší.

Zdroj: Shutterstock Jak poznat medvědí česnek? Pozor na záměnu s konvalinkou

Při sběru medvědího česneku si dejte pozor na to, abyste jej nezaměnili s listy prudce jedovaté konvalinky. Jak tedy medvědí česnek poznáte? Pokud jeho listy rozetřete jemně mezi prsty, měli byste okamžitě ucítit intenzivní česnekové aroma. Listy medvědího česneku navíc vyrůstají samostatně přímo ze země. Naopak listy konvalinky rostou ze společného stonku a jsou na stonku dva proti sobě. Další rozdíl je ten, že medvědí česnek má cibulky, konvalinka naopak oddenek.

Účinky medvědího česneku: Jde o cenné přírodní antibiotikum

Medvědí česnek je bohatý na vitaminy B1, B2 a C a provitamin A. Dále v něm najdete železo, vápník, hořčík, měď či mangan. V této bylince se nachází výrazné množství esenciálního oleje obsahujícího allylsulfidy, ale také látku allicin. Právě proto mluvíme o medvědím česneku jako o přírodním antibiotiku, které můžeme úspěšně použít v boji proti virům a bakteriím, ale i při posilování imunitního systému.

Zdroj: Shutterstock Co konkrétně patří k hlavním zdravotním benefitům medvědího česneku? Kromě zmíněného upevnění imunity tato jarní bylinka léčí nachlazení a nemocí horních dýchacích cest, napomáhá běžnému fungování trávicího systému, ničí parazity ve střevech, zlepšuje stav srdce a cév, snižuje krevní tlak nebo eliminuje výskyt vyrážek a mykóz. Medvědí česnek dále pročišťuje ledviny a močový měchýř a má také výrazné detoxikační účinky.

Recepty z medvědího česneku: Od pesta přes pomazánku až po quiche

Jakým způsobem si můžete na medvědím česneku pochutnat? Nejlepší je začerstva na chlebu s máslem. Z medvědího česneku si můžete rovněž přichystat i další recepty, a to vynikající pesto, polévku, salát, pomazánku, quiche nebo bylinkové máslo. Zdravotních výhod této bylinky lze po celý rok čerpat i tehdy, pokud si připravíte tinkturu z medvědího česneku.

Autor:
Publikováno: 9. 4. 2021 09:22 Nahlásit obsah