Tinktura z medvědího česneku: Posiluje imunitu a bojuje proti virům a bakteriím

Tinktura z medvědího česneku: Posiluje imunitu a bojuje proti virům a bakteriím Zdroj: Shutterstock.com

Na mnohých místech Česka již začínají rašit první lístky medvědího česneku. Abyste si mohli výhod této zázračné jarní bylinky užívat po celý rok, připravte se z ní tinkturu. Právě tinktura z medvědího česneku je výborná na posílení imunity, pomáhá i v boji proti virovým a bakteriálním onemocněním.

Medvědí česnek pozitivně působí na lidské zdraví

Listy medvědího česneku nejen výborně chutnají a voní, ale pozitivně ovlivňují také lidské zdraví. Najdete v nich konkrétně sloučeniny allylsulfidy a také allicin, díky kterým se medvědí česnek chová jako přírodní antibiotikum a antivirotikum. Tato jarní bylinka tedy napomáhá tělu k tomu, aby se vypořádalo se škodlivým působením bakterií a virů.

Jaké další látky medvědí česnek obsahuje? Je bohatý na vitaminy A, B1, B2 a C. Najdete v něm také významné množství minerálních látek. Zejména hořčík, mangan, železo nebo měď.

Místa, na kterých medvědí česnek roste

Nevíte, kde medvědí česnek sbírat? Vydejte se do stinnějších a vlhčejších míst naší přírody. Medvědí česnek rád roste třeba kolem potoků, mezi listnatými stromy nebo na kraji luk. Tuto jarní bylinku sbírejte do doby, než začne kvést. A pozor, nikdy ji na daném místě nevysbírejte všechnu, ale naberte si ji pouze pro vlastní potřebu.

Zdroj: Shutterstock.com Jak připravit tinkturu z medvědího česneku

Medvědí česnek roste pouze brzy z jara. Pokud si chcete užívat výhod, které vám jeho síla nabízí, po celý rok, připravte si z něj tinkturu. K přípravě tinktury z medvědího česneku potřebujete čistou skleněnou láhev s uzávěrem, čerstvé listy medvědího česneku a alespoň 50procentní alkohol.

Listy medvědího česneku omyjte, nechte osušit a následně pokrájejte na větší kousky. Nakrájený medvědí česnek upěchujte do sklenice tak, abyste jej do ní vešlo co nejvíce. Medvědí česnek poté zalijte alkoholem, všechny listy musí být dokonale ponořené. Sklenici uzavřete víčkem, pojistit ji můžete i kouskem alobalu.

Tinkturu z medvědího česneku nechte zrát 14 dnů na teplém místě. Nemělo by na ni ale svítit přímé sluníčko. Po této době tinkturu přeceďte do tmavé lahve s uzávěrem a vložte ji do lednice.

Tinktura z medvědího česneku a její účinky na zdraví

Jestli jste si připravili tinkturu z medvědího česneku, přijde vám vhod v průběhu celého roku. Navíc ji můžete pravidelně užívat při řadě zdravotních obtíží. Jaké jsou její největší zdravotní benefity?

  • Posiluje imunitní systém.
  • Působí jako přírodní antibiotikum a antivirotikum.
  • Pomáhá léčit nachlazení a nemoci horních cest dýchacích. Je účinná i při zápalu plic.

Zdroj: Shutterstock.com

  • Ničí střevní parazity.
  • Pomáhá při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.
  • Má protiplísňové účinky.
  • Snižuje hladinu cukru v krvi. Reguluje také krevní tlak a cholesterol. Díky tomu pozitivně působí na celý kardiovaskulární systém.
  • Podporuje celkovou detoxikaci organismu.

Jak užívat tinkturu z medvědího česneku

Chcete-li si posílit imunitní systém nebo se vyléčit z nachlazení či chřipky, jakým způsobem můžete tinkturu z medvědího česneku dávkovat? Užívejte 20 až 30 kapek třikrát denně. Tento způsob posilování imunity však není (vzhledem k vysokému obsahuj alkoholu) vhodný pro děti a rovněž těhotné a kojící ženy.

Autor:
Publikováno: 2. 3. 2020 11:46 Nahlásit obsah