Recepty z medvědího česneku: Pochutnáte si a zároveň podpoříte své zdraví

Recepty z medvědího česneku: Pochutnáte si a zároveň podpoříte své zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Medvědí česnek získal v posledních letech mezi lidmi na obrovské popularitě. Tato bylinka, která je nejen zdravá, ale zároveň velmi chutná, nesmí na jaře chybět na žádném českém talíři. Máte svá tajná místa, kam na medvědí česnek každoročně chodíte? Zkuste si z této jarní bylinky uvařit několik dobrot, které se vám doslova rozplynou na jazyku.

Medvědí česnek: Proč má česnekovou vůni a chuť?

Když si utrhnete list medvědího česneku a promněte jej mezi prsty, ucítíte typickou česnekovou vůni. Také když tuto oblíbenou jarní bylinku ochutnáte, bude vám chutí připomínat právě česnek. Proč to tak je?

V medvědím česneku se nachází esenciální olej obsahující látky allylsulfidy. Právě ty jsou zodpovědné za typickou chuť a vůni. A nejen to. Allylsulfidy velmi pozitivně ovlivňují naše zdraví. Především díky nim a také další obsažené látce – allicinu - se o medvědím česneku mluví jako o přírodním antibiotiku, které působí proti škodlivým virům a bakteriím.

Kromě allylsulfidů je medvědí česnek bohatý také na vitamíny A, B1, B2 a C. Najdete v něm také obrovské množství minerálních látek, a to především železo, hořčík, vápník, mangan nebo měď.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdravotní benefity medvědího česneku: Jíst byste jej měli každý den

Medvědí česnek je oblíbená jarní pochoutka snad každého z nás. Tato bylinka ovšem nejen chutná, ale i výrazně pomáhá. Na naše zdraví má celou řadu prokázaných pozitivních účinků. Jaké jsou ty nejdůležitější?

  • Zlepšuje paměť.
  • Upevňuje imunitu.
  • Léčí nachlazení a nemoci horních cest dýchacích.
  • Napomáhá běžné funkci trávicího systému. Působí pozitivně na žaludek a střeva. Odstraňuje plynatost a zácpu. Léčí křeče ve střevech.
  • Má příznivý vliv na cévní soustavu. Zlepšuje stav koronárních cév srdce a omezuje jejich kornatění. Pomáhá při vysokém krevním tlaku.
  • Pomáhá při úzkostech, nespavosti a závratích. Uvolňuje pocit tlaku v hlavě.
  • Působí proti lišeji, vyrážkám a mykózám.
  • Pročišťuje ledviny a močový měchýř. Má detoxikační účinky.
  • Eliminuje parazity ve střevech.

Recepty z medvědího česneku

Rozhodně s námi budete souhlasit, že medvědí česnek je nejlepší začerstva. Takovému chlebu s máslem a najemno pokrájeným medvědím česnekem odolá jenom málokdo. Z této jarní bylinky si však můžete připravit spoustu dalších chutných receptů.

Tip: Jestli budete medvědí česnek upravovat tepelně, zpracovávejte jej takto co nejkratší možnou dobu. V opačném případě ztratí spoustu cenných látek.

Recept č. 1: Polévka z medvědího česneku

Ingredience: 200 g medvědího česneku, 1 větší brambor, 1 polovina cibule, 50 ml bílého vína, 250 ml kuřecího vývaru, 50 ml smetany, máslo, sůl, pepř

Postup: Osmahněte na másle jemně pokrájenou cibulku. Poté k ní přidejte na kostičky pokrájené brambory. Zalijte vínem a následně kuřecím vývarem. Přilijte smetanu, najemno nakrájený medvědí česnek, osolte a opepřete. Polévku doplněnou o medvědí česnek vařte velmi krátce. Na závěr ji rozmixujte dohladka ponorným mixérem. Hotovou polévku podávejte s opečenou bagetkou.

Zdroj: Shutterstock.com

Recept č. 2: Quiche z medvědího česneku

Ingredience: 1 balíček listového těsta, 3 vejce, 200 ml smetany, 150 až 200 g medvědího česneku, sůl, pepř, muškátový oříšek

Postup: Milujete quiche? Tento francouzský slaný koláč si můžete připravit i s medvědím česnekem. Jak postupovat? Z listového těsta vyválejte půl centimetru silný plát, který vložte do dortové formy až po její okraj. Aby se listové těsto během pečení nenafukovalo, nad dně jej na několika místech propíchněte vidličkou.

Následně si připravte náplň: Najemno nakrájené listy medvědího česneku smíchejte se smetanou a rozšlehanými vejci. Osolte, opepřete a lehce dochuťte muškátovým oříškem. Tuto směs nalijte do dortové formy s listovým těstem. Pečte dozlatova v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia.

Recept č. 3: Jednoduchý salát z medvědího česneku

Ingredience: 4 střední rajčata, 150 g medvědího česneku, olivový olej, sůl, pepř

Postup: Rajčata nakrájejte na kostičky a listy medvědího česneku na plátky. Promíchejte a dochuťte olivovým olejem, solí a pepřem. Získáte tak vynikající přílohový salát.

Recept č. 4: Pomazánka z medvědího česneku

Ingredience: 150 g medvědího česneku, 250 g měkkého tvarohu, 100 g tvrdého sýru, sůl, pepř

Postup: Listy medvědího česneku omyjte a pokrájejte nadrobno. Smíchejte je s tvarohem a nastrouhaným tvrdým sýrem. Dle chuti osolte a opepřete. Tato pomazánka z medvědího česneku je nejlepší na klasickém chlebu.

Recept č. 5: Máslo z medvědího česneku

Ingredience: 1 kostka kvalitního změklého másla, 125 g medvědího česneku, sůl

Postup: Nadrobno nakrájené listy medvědího česneku smíchejte se změklým máslem a špetkou soli. Toto bylinkové máslo mažte ihned na chleba, bagetu nebo celozrnné pečivo. Máslo z medvědího česneku si můžete také rozporcovat, zabalit do potravinového sáčku a nechat zamrazit. Takto jej budete mít vždy po ruce pro další využití.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak uchovávat medvědí česnek: Mrazte, sušte a nakládejte

Medvědí česnek má jednu obrovskou nevýhodu. Roste totiž pouze na jaře. Pokud si chcete jeho zázračných účinků užívat celý rok, pokuste se jej po nasbírání ihned zpracovat. Medvědí česnek můžete:

  • Zamrazit. Právě zamražením si uchová svou jedinečnou vůni, chuť i vysoký obsah zdraví prospěšných látek.
  • Usušit. Pokud vlastníte sušičku ovoce, medvědí česnek si v ní můžete během pár hodin nasušit. Po usušení tuto bylinku najemno rozdrobte a dejte do uzavíratelné skleničky. Získáte tak báječné koření vhodné pod maso, ale i do omáček nebo salátů.
  • Zpracovat na pesto. Omytý medvědí česnek nakrájejte na proužky, smíchejte jej s rostlinným olejem a špetkou soli. Důležité je, aby byl česnek v oleji zcela ponořený. Pesto vložte do uzavíratelné sklenice, kterou následně dejte do ledničky. Pesto z medvědího česneku je skvělé pod maso a do omáček.
Autor:
Publikováno: 25. 3. 2019 10:00 Nahlásit obsah