Nejlepší místa v letadle: Nesedejte si k oknu, varuje influencerka

Nejlepší místa v letadle: Nesedejte si k oknu, varuje influencerka Zdroj: Shutterstock

Plánujete dovolenou a řešíte, kde si vybrat sedadlo v letadle? Mezi nejlepší místa v letadle rozhodně nepatří sedadla v blízkosti toalet nebo poslední řady před nouzovým východem, kde si nemůžete sklopit opěrku. Jak upozornila známá tiktokerka Fiona, žádná velká výhra není sedět v letadle přímo u okna. Co vám v tomto případě může hrozit?

Sedadlo v letadle u okna je velmi oblíbené, přináší však zdravotní rizika

Když si lidé vybírají sedadlo v letadle, velmi často preferují místo u okna. Právě na sedadle u okna se jim naskytne skvělý výhled, kterým si zpříjemní dobu letu. Díky místu u okna si mohou rovněž svou hlavu opřít o boční stěnu, a navíc je jejich spolucestující nebudou rušit, když půjdou na toaletu.

Jenže sedět v letadle u okna nemá pouze samá pozitiva. Jak varovala ve svém tiktokovém videu influencerka Fiona, právě místo v letadle u okna s sebou nese závažná zdravotní rizika. O která se konkrétně jedná?

Lidé sedící v letadle u okna jsou více vystaveni UV záření, tvrdí influencerka

Influencerka Fiona přidala na svůj TikTok video, ve kterém mluví o rizicích, které hrozí lidem sedícím v letadle u okna. Tiktokerka navíc upozornila, že lidé, kteří si zabookují na palubě letadla místo u okna, by se měli předem namazat opalovacím krémem.

“I když jste uvnitř letadla, zvlášť pokud sedíte u okna, jste kvůli vysokým nadmořským výškám vystaveni silnějšímu UV záření,” vysvětlila Fiona, která poukázala na vědeckou studii z roku 2015. Vědci tehdy zjistili, že u obsluhy letadla (pilotů a letušek) se ve srovnání s běžnou populací objevuje dvakrát více méně běžný, ovšem mnohem závažnější typ rakoviny kůže. Zdroj: Shutterstock

Okna letadel plně nezadržují UVA paprsky

A co na influenčiřino tvrzení, že místo v letadle u okna představuje pro pasažéry zdravotní riziko, říkají dermatologové? Podle nich je toto tvrzení částečně správné. 

“Dobrou zprávou ale je, že skutečné riziko jednoho letu nebo příležitostného letu je velmi nízké. V případě lidí, kteří létají pracovně, v letadle tráví spoustu času a jsou vystaveni UV záření vzhledem k velikosti čelního skla, je však toto riziko vyšší,” uvedla pro list Huff Post dermatoložka Elizabeth Jones z Univerzitní nemocnice Thomase Jeffersona v americké Philadelphii.

Podle této zdravotnice okna letadel účinní blokují většinu UVB paprsků. Zcela však nezadržují UVA paprsky, které způsobují předčasné stárnutí kůže a vrásky a přispívají i ke vzniku rakoviny kůže.

Zdroj: Huffpost.com, Jamanetwork.com, Topky.sk

Autor:
Publikováno: 25. 8. 2023 09:52 Nahlásit obsah