Neočkovaná učitelka základní školy nakazila covidem polovinu třídy. Informaci zveřejnilo americké CDC

Neočkovaná učitelka základní školy nakazila covidem polovinu třídy. Informaci zveřejnilo americké CDC Zdroj: Shutterstock

Učitelka ZŠ v americké Kalifornii, která nebyla očkovaná proti covidu-19, připisovala kašel a bolest hlavy své alergii. Ve výsledku však nakazila koronavirem polovinu své třídy, od školáků se následně covid přenesl na jejich rodiče a sourozence. O této události informovalo koncem srpna americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

V úterý 27. srpna zveřejnilo americké CDC zprávu o učitelce základní školy působící v kalifornském městě Marin County, která děti vyučovala i přesto, že vykazovala příznaky nákazy novým koronavirem. Na tuto informaci následně upozornil zpravodajský portál NBC News

Neočkovaná učitelka ve výsledku nakazila novým koronavirem polovinu žáků ze své třídy a některé členy jejich rodin. Celkem šlo o 26 pozitivních případů. Nejméně 18 z nich přitom mělo dle vyjádření CDC delta variantu.

Ohnisko ve třídě základní školy v Marin County začali úředníci z odboru veřejného zdraví prošetřovat 26. května. Tedy tři dny poté, co učitelka oznámila, že byla pozitivně testována na covid-19. Tato žena zpočátku přisuzovala své příznaky v podobě kašle a bolesti hlavy alergii. Byla navíc pouze jedním ze dvou zaměstnanců základní školy, kteří nebyli očkovaní proti covidu.

Zdroj: Shutterstock Podle zdravotníků z CDC se od neočkované učitelky nakažené koronavirem nakazila většina žáků sedících v prvních dvou řadách. Minimálně však byly nakaženy děti, které seděly ve třídě v zadních lavicích. 

Jak uvádí CDC, děti mladší 12 let nejsou způsobilé k očkování proti covidu-19. Proto jejich bezpečnost závisí na zodpovědném chování či očkování ostatních dospělých, které jsou s nimi v pravidelném kontaktu. Jedině tak se totiž sníží míra viru, kterému jsou děti vystaveny.

“Událost, kdy neočkovaná učitelka nakazila 26 žáků základních školy a jejich blízkých, odkazuje na zvýšenou přenositelnost a potenciál rychlého šíření varianty delta, a to zejména u neočkovaných populací, jako jsou děti mladší 12 let,” dodali dále ve zprávě experti z CDC.

Zdroj: CDC, NBC News

Autor:
Publikováno: 2. 9. 2021 09:20 Nahlásit obsah