Pravidla pro nástup do školy 1. září 2021: Co vše budou muset děti splnit?

Pravidla pro nástup do školy 1. září 2021: Co vše budou muset děti splnit? Zdroj: Shutterstock

První školní den zanedlouho opět zaklepe na dveře. S ohledem na koronavirovou krizi však budou muset žáci a studenti od 1. září 2021 dodržovat hned několik důležitých pravidel. Co vše tedy budou muset splnit, aby byl jejich nástup do školy úspěšný?

Děti se budou testovat ve třech vlnách: 1., 6. a 9. září

Jaká je hlavní podmínka nástupu dětí do škol 1. září 2021? Děti celkem ve třech vlnách podstoupí antigenní testy, a to 1., 6. a 9. září. Prvňáčci a žáci přípravných tříd však nebudou první sérii antigenních testů muset absolvovat hned první školní den, nýbrž až ve čtvrtek 2. září.

Co je hlavním cílem tohoto trojího testování? Jak uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, cílem antigenního testování celkem ve třech vlnách je odhalit virovou nálož mezi žáky po prázdninách. Kteří žáci a studenti se nebudou muset naopak testovat? Očkovaní a také ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

Zdroj: Shutterstock Jak to bude od 1. září s nošením roušek ve školách

Od 1. září 2021 budou všechny děti bez podmínek nosit roušky ve společných prostorách. Tedy na chodbách nebo v jídelnách před konzumací jídla. Děti, které nepodstoupí 1., 6. a 9. září test na covid, protože s tím jejich zákonní zástupci nesouhlasili, budou mít nasazenou roušku ve třídě také během výuky. Naopak děti nad 15 let, které se odmítnou testovat, již budou muset mít nasazený respirátor.

Podmínky pro děti, které nebudou testované ani očkované a které neprodělaly covid

Co když rodiče nebudou souhlasit s tím, aby si jejich dítě prošlo začátkem školního roku 2021/2022 sérií antigenních testů a nedoloží bezinfekčnost svého dítěte také jiným způsobem (např. potvrzením o absolvování PCR testů, o očkování nebo o prodělání covidu)? Jak už bylo řečeno, tyto děti budou moci chodit do školy, ovšem s podmínkou stálého nošení ochrany úst a nosu i během vyučovacích hodin.

Netestovaní žáci budou ve škole omezení také jiným způsobem. “Děti, které se nenechají na začátku školního roku testovat, nebudou moci cvičit uvnitř a budou mít zakázáno zpívat,” uvedl ve čtvrtek 17. srpna na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zdroj: Shutterstock Co děti, které nebudou testované, očkované ani nebudou chtít nosit roušku

Pro tyto děti bude platit jediná možnost, a to domácí výuka. Jak uvedl na tiskové konferenci v úterý 17. srpna ministr školství Robert Plaga, v jejich případě však nepůjde o distanční výuku propojenou s online vyučováním. Žáci a studenti, kteří neabsolvují testování, nejsou očkováni ani neprodělali v posledních 180 dnech covid-19, mají na doma od svých učitelů obdržet k výuce pouze písemné podklady.

Zdroj: ČTK, ČT24, Twitter

Autor:
Publikováno: 23. 8. 2021 09:45 Nahlásit obsah