V Česku se již delta mutace koronaviru šíří komunitně, uvádí Státní zdravotní ústav

V Česku se již delta mutace koronaviru šíří komunitně, uvádí Státní zdravotní ústav Zdroj: Shutterstock

Podle poslední zprávy Státního zdravotního ústavu se nakažlivější delta mutace koronaviru nevyhnula ani Česku. Tato varianta dříve nazývaná jako indická se již v tuzemsku šíří komunitně. U některých lidí, kteří se v Česku nakazili mutací delta, se totiž nepodařilo dohledat, u koho a kde se nakazili, i když nebyli v zahraničí.

“Výsledky nenáhodné WGS surveillance (celogenomové sekvenace) potvrzují import nových variant od konce dubna a nyní již i možné komunitní šíření,” uvedla ve zprávě z minulého týdne Helena Jiřincová ze Státního zdravotního ústavu. 

Že se komunitní šíření vztahuje i na mutaci delta, potvrdil pro Seznam Zprávy molekulární genetik Jan Pačes, podle kterého bychom měli s touto variantou viru v Česku již počítat. 

“Bohužel, komunitní šíření delta varianty již v České republice máme. Už se u některých případů nepodařilo dohledat, u koho se nakazili a neměli cestovní etiologii,” sdělil pro Seznam Zprávy Jan Pačes.

Zdroj: Shutterstock Mutace koronaviru delta se šíří dvakrát rychleji, nežli tomu bylo v případě britské varianty alfa. V takové Velké Británii již varianta delta převažuje z 90 procent. Že bude mít převahu nad jinými variantami, hrozí také v dalších zemích Evropy, ale i celého světa.

“Varianta delta roste v mnoha zemích včetně Evropy. Podle analýzy @FT (Financial Times) je již jasně dominantní v rámci sekvenovaných vzorků v Portugalsku a Rusku. Strmý nárůst je pozorován také např. v USA, Itálii, Belgii a Německu,” informovala na Twitteru česká Iniciativa Sníh, která s odkazem na vědecké studie dodává, že vakcíny poskytují vysokou ochranu proti hospitalizaci s delta variantou.

Zdroj: Seznam Zprávy, Twitter

Autor:
Publikováno: 23. 6. 2021 13:07 Nahlásit obsah