Vypadávání vlasů po covidu: Trpí jím téměř čtvrtina uzdravených, nejčastěji žen

Vypadávání vlasů po covidu: Trpí jím téměř čtvrtina uzdravených, nejčastěji žen Zdroj: Shutterstock

Po prodělání nového koronaviru téměř každého uzdraveného člověka trápí dlouhodobější zdravotní problémy. Nejčastěji je sužuje nadměrná únava, bolest hlavy nebo problémy s pamětí. Až čtvrtina lidí si po dobu šesti měsíců od vyléčení stěžuje také na nadměrné vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů jako dlouhodobý příznak koronaviru

Onemocnění covid-19 má na lidské tělo neblahý vliv, i když jej člověk úspěšně překoná a je negativní. Tuto skutečnost potvrzuje mimo jiné čínská studie publikovaná v lékařském časopise The Lancet, která zkoumala celkem 1 655 lidí z čínského Wu-chanu úspěšně vyléčených z nového koronaviru.

Vědci se zaměřili na pacienty, kteří byli z wu-chanské nemocnice propuštěni v období od 7. ledna do 29. května 2020. Tyto pacienty zkoumali po dobu dalších šesti měsíců a došli k velmi důležitému zjištění. Jak říká studie čínských vědců, 63 procent vyléčených pociťovalo i nadále únavu nebo svalovou slabost, 26 procent vyléčených mělo problémy se spánkem, 23 procent vyléčených trpělo úzkostmi nebo depresemi a 22 procent vyléčených si stěžovalo na nadměrné vypadávání vlasů.

Zajímavou skutečností navíc je, že 76 procent vyléčených trpělo po dobu šesti měsíců alespoň jedním dlouhodobým příznakem koronaviru. Na dlouhodobé příznaky si přitom častěji stěžovaly ženy.

Zdroj: Shutterstock Proč po prodělání covidu vypadávají vlasy? Vědci mají dvojí vysvětlení

Vědci vypadávání vlasů po prodělání koronaviru vysvětlují dvěma způsoby. Podle první skupiny vlasy uzdraveným lidem vypadávají proto, že v těle i nadále přetrvává působení tohoto onemocnění.

Druhá skupina vědců a lékařů se domnívá, že k vypadávání vlasů po prodělání covidu-19 přispívá nadměrný fyzický a emoční stres. Odborníci konkrétně používají pojem telogen effluvium, což je forma dočasné ztráty vlasů, ke které nejčastěji dochází po silném stresu, šoku nebo traumatické události.

Zdroj: Shutterstock Onemocnění koronavirem jako stresující událost

Podle některých odborníků je onemocnění novým koronavirem pro spoustu lidí, kteří jej prodělají v těžší formě, velmi stresující událostí. A právě následkem tohoto silného stresu může být zmíněné telogen effluvium. K nadměrnému vypadávání vlasů, na které si po covidu nejčastěji stěžují ženy, přitom může docházet až celých šest měsíců po stresující události. 

Že přichází po prodělání koronaviru o své vlasy, si na sociálních sítích veřejně postěžovala i hollywoodská herečka Alyssa Milano. Tato hvězda seriálu Čarodějky zveřejnila na Twitteru video, na kterém si kartáčem češe mokré vlasy a vyčesává z nich vypadané chumáče.

Začaly vám po prodělání covidu nadměrně vypadávat vlasy? Napište nám své zkušenosti do komentářů.

Autor:
Publikováno: 25. 2. 2021 09:20 Nahlásit obsah