Zánět srdečního svalu po očkování mRNA vakcínou. O vzácném riziku informoval Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv

Zánět srdečního svalu po očkování mRNA vakcínou. O vzácném riziku informoval Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv Zdroj: Shutterstock

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal koncem letošního června tiskovou zprávu, v níž informuje o velmi vzácném riziku souvisejícím s očkováním proti koronaviru mRNA vakcínami. Podle jeho vyjádření mohou vakcíny společností Pfizer/BionNTech a Moderna u mladých mužů výjimečně způsobit zánět srdečního svalu neboli myokarditidu.

FDA vydal varování o možných rizicích očkování Pfizerem a Modernou

V tiskové zprávě z 25. června 2021 Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) informoval o možném riziku myokarditidy (zánětu srdečního svalu), ovšem také perikarditidy (zánětu tkáně obklopující srdce) po očkování mRNA vakcínami od společností Pfizer/BionNTech a Moderna. FDA přitom nařídil, aby bylo toto varování v USA přidáno k informačním listům obou vakcín s tím, že zvýšené riziko onemocnění srdce se může objevit zejména několik dnů po druhé dávce očkování.

USA zaznamenalo 12,6 případů na 1 milion dávek mRNA vakcíny

Úředníci z FDA upozorňují, že přínosy očkování proti koronaviru stále převažují nad jakýmikoliv riziky. “Riziko myokarditidy a perikarditidy je velmi nízké ve srovnání s počtem podaných dávek vakcín,” uvedla vedoucí komisařka FDA Janet Woodcocková.

Zdroj: Shutterstock Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo v USA do 11. června 2021 podáno zhruba 300 milionů dávek mRNA vakcíny od Pfizeru či Moderny. Jak CDC upozorňuje, u obou vakcín se objevilo pouze 12,6 případů zánětu srdečního svalu na 1 milion dávek. 

Myokarditida a perikarditida jsou častějším příznakem covidu-19

“V USA jsme dosud zaznamenali zhruba 1 200 případů myokarditidy nebo perikarditidy,” potvrdila lékařka z CDC Grace Leeová. Většinu případů tvořili mladí muži do 30 let nebo teenageři. Svůj problém zjistili tak, že několik dnů po očkování se začali potýkat s bolestí na hrudi.

“Tyto příznaky zažije po očkování pouze minimální počet lidí. Důležité je, že u mladých lidí je průběh ve většině případů velmi mírný a jednotlivci se uzdraví sami nebo s minimální léčbou. Kromě toho víme, že myokarditida a perikarditida jsou mnohem častějším jevem, pokud onemocníte covidem-19. A riziko onemocnění srdce, které je způsobené koronavirovou infekcí, může mít mnohem vážnější dopad,” dodala Grace Leeová z CDC. 

Zdroj: Fda.gov, CNBC.com, ČTK

Autor:
Publikováno: 7. 7. 2021 09:58 Nahlásit obsah