Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Aplikace na sex: V Dánsku spustili aplikaci iConsent, ve které si lidé udělují souhlas se souloží

Aplikace na sex: V Dánsku spustili aplikaci iConsent, ve které si lidé udělují souhlas se souloží Zdroj: Shutterstock.com

V prosinci roku 2020 Dánsko zpřísnilo zákon o znásilnění. Aby nešlo o tento přečin, musí nově s pohlavním stykem souhlasit oba partneři. Právě proto začala v Dánsku fungovat mobilní aplikace iConsent, která se zaměřuje na dobrovolný sex. V této aplikaci mohou Dánové zaregistrovat svého sexuálního partnera a odkliknout mu souhlas se souloží.

V Dánsku musí oba partneři se sexem výslovně souhlasit

Jestliže oba dva partneři výslovně nesouhlasí se sexem, jde podle nového výkladu dánského zákona o znásilnění. Za souhlas lze přitom považovat slovo nebo svolení. Až do prosince 2020 v Dánsku přitom platilo, že o znásilnění se jedná tehdy, když se jeden z partnerů brání nebo se sexem výslovně nesouhlasí.

Novela zákona o znásilnění však v Dánsku nově pamatuje na případy, kdy se žena souloži nebrání, protože je v šoku. Nebo když je pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

V aplikaci iConsent Dánové odklikávají souhlas s milostným aktem

Často se také stává, že protějšek udělí souhlas se sexem, ale později vše popře a vytáhne na druhého obvinění ze znásilnění. Tomuto by tedy měla předejít aplikace iConsent, v rámci níž si Dánové udělují souhlas se sexem písemnou formou. Zkrátka, co je psáno, to je dáno.

Zdroj: Shutterstock.com Aby měli Dánové jistotu, že jejich milostné hrátky nejsou protizákonné, někteří z nich začali používat mobilní aplikaci iConsent. Právě v ní mohou partneři navzájem odkliknout souhlas s milostným aktem. Tento souhlas je však platný pouhých 24 hodin, což se mnohým Dánům velmi příčí.

Aplikaci na sex mnozí Dánové považují za sarkastický vtip

Jak aplikace iConsent funguje? Na principu zašifrované komunikace mezi smartphony, které si mezi sebou vyměňují digitální šifry. Podle dánské vlády je souhlas obou sexuálních partnerů bezpečně archivován pro případ, že by později sloužil jako důkazní materiál.

V každém případě aplikaci iConsent většina lidí v Dánsku kritizuje a považuje ji za jeden velký nesmysl. Říkají, že formuláře rozhodně nepatří do postele. Například komentátor dánského deníku Berlingske uvedl, že “sex bude kvůli téhle aplikaci podobně smyslný jako tisková konference o koronaviru”.

Co si o aplikaci na sex myslíte vy? Kdyby byla možnost, používali byste ji? Napište nám svůj názor do komentářů.

Autor:
Publikováno: 11. 2. 2021 14:00 Nahlásit obsah