Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Pilulka proti početí Postinor: Znáte její zdravotní rizika?

Pilulka proti početí Postinor: Znáte její zdravotní rizika? Zdroj: Shutterstock.com

Postinor seženete bez předpisu v každé lékárně. Tato nouzová antikoncepce, která vás ochrání před početím až do 72 hodin po nechráněném styku, je dostupná na občanský průkaz. Jelikož jde o velmi silný preparát, měla by každá žena a dívka dopředu znát jeho možné žádoucí i nežádoucí účinky. Jaká zdravotní rizika tedy pro vás Postinor představuje?

Postinor: Pilulka proti nechtěnému početí

Neberete antikoncepci nebo jste si zapomněla z platíčka vyloupnout pár antikoncepčních pilulek a do toho jste měla nechráněný sex. Anebo partnerovi při styku praskl kondom. Teď se bojíte, že můžete být těhotná. Klasickým těhotenským testem pár hodin po styku ještě rozhodně nic nezjistíte. Jestli se na dítě momentálně necítíte, řešením pro vás může být Postinor. Tedy čistě gestagenní pilulka, kterou můžete užít až do 72 hodin po styku a zabránit tak nechtěnému těhotenství.

Zdroj: Shutterstock.com Postinoru se lidově říká „pilulka po“. Tento postkoitální preparát v zásadě účinkuje tak, že v důsledku velké dávky hormonů, kterou obsahuje, způsobí zahuštění hlenu v děložním hrdle. V důsledku toho ztíží nebo dokonce zabrání spermiím proniknout do vejcovodu ke zralému vajíčku. Pokud již ale spermie vajíčko oplodnily, Postinor znemožní, aby se oplodněné vajíčko usídlilo v děloze.

Víte, že? Postinor je v lékárně k dostání bez předpisu. Jde o volně prodejný lék, který vám dají po předložení občanského průkazu. Musí vám být ovšem alespoň 16 let. Mladší dívky si musí zajít pro recept ke gynekologovi.

Je „pilulka po“ opravdu poslední záchranou?

I když se v příbalovém letáku píše, že žena může užít Postinor až do 72 hodin od nechráněného sexu, gynekologové se k účinnosti této „piluky po“ staví jinak. Čím dřív po styku podle nich Postinor užijete, tím vyšší máte pravděpodobnost, že k otěhotnění opravdu nedojde. Postinor totiž není 100procentně spolehlivý a i ve vašem okolí byste rozhodně našla ženu, která otěhotněla i po této pilulce proti početí.

Výrobce Postinoru udává, že tato pilulka má v průměru 85procentní spolehlivost. Postinor je podle lékařů nejúčinnější tehdy, když jej užijete nejpozději do 24 hodin po styku. Poté jeho účinnost klesá. Jeho účinnost záleží také na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu se zrovna nacházíte. Podle toho látky v něm obsažené zamezují buď ovulaci, oplození anebo zahnízdění oplodněného vajíčka.

Jak se Postinor přesně používá? Balení obsahuje dvě tablety. Aby byla účinnost Postinoru co nejvyšší, první tabletku byste si měla vzít do 24 hodin po styku. Druhou tabletku si pak vezměte 12 hodin po té první. Počítejte s tím, že za několik dnů by mělo dojít ke krvácení nebo špinění.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdravotní rizika Postinoru

K Postinoru byste neměla rozhodně přistupovat jako k prášku proti bolesti hlavy. Jde o hormony nadupaný postkoitální preparát, který velmi zatíží vaše tělo. Proto byste měla také znát zdravotní rizika, která s sebou užití Postinoru přináší. Která to jsou?

  • Ve většině případů vás po užití Postinoru postihne nevolnost. Můžete pociťovat bolesti v podbřišku, bolesti hlavy, únavu, zažívací potíže, pocity na zvracení nebo závratě. Můžete mít také horečku. A pozor, pokud po užití Postinoru zvracíte nebo máte průjem, jeho účinnost se snižuje!
  • „Pilulka po“ vám může rovněž nepěkně rozhodit váš menstruační cyklus. Proto ji použijte pouze ve výjimečném případně, a to nejvýše dvakrát do roka.
  • Postinor určitě nepoužívejte ve stejné frekvenci jako třeba prášky proti bolesti. Při velmi častém použití jste totiž vystavena vysokému riziku vzniku žilní trombózy nebo infarktu myokardu.
Autor:
Publikováno: 29. 1. 2019 10:00 Nahlásit obsah