Zemřel legendární herec Dabney Coleman, hrál po boku Dustina Hoffmana nebo Kevina Costnera

Zemřel legendární herec Dabney Coleman, hrál po boku Dustina Hoffmana nebo Kevina Costnera Zdroj: Shutterstock

Umělecký svět přišel o další významnou osobnost. Ve věku 92 let zemřel ve čtvrtek 16. května 2024 americký herec Dabney Coleman, jehož kariéra zahrnovala desítky nezapomenutelných rolí ve filmech a seriálech. Tuto smutnou zprávu potvrdila pro The Hollywood Reporter jeho dcera.

„Můj otec svůj čas zde na Zemi prožil se zvědavou myslí, velkorysým srdcem a duší hořící vášní, touhou a humorem. Stejně jako žil, prošel těmito posledními chvílemi na světě s elegancí, dokonalostí a mistrovstvím,“ uvedla Quincy Coleman o svém zemřelém otci.

Dabney Coleman se proslavil především rolemi ve filmech jako Tootsie a Kde roste červené kapradí. Ve filmu Tootsie z roku 1982 ztvárnil roli ředitele televize, která mu vynesla široké uznání. Snímek, ve kterém hrál po boku Dustina Hoffmana, je dodnes považován za filmovou klasiku.

V roce 2012 Dabney Coleman oznámil, že mu lékaři diagnostikovali rakovinu hrdla. Toto onemocnění jej donutilo odstoupit z role v seriálu Boardwalk Empire, což bylo pro mnohé jeho fanoušky velkým zklamáním. Naštěstí se mu podařilo nemoc překonat, ale diagnóza měla dlouhodobý dopad na jeho schopnost mluvit.

V posledních letech svého života zazářil Dabney Coleman v populárním seriálu Yellowstone, kde hrál po boku Kevina Costnera. Jeho výkon v roli staršího politika mu přinesl nové fanoušky a potvrdil, že v seriálovém a filmovém světě má stále své místo.

Dabney Coleman se narodil 3. ledna 1932 v Austinu, v americkém státě Texas. Svou hereckou kariéru odstartoval v 50. letech 20. století. Mezi jeho nejznámější filmy patří Tootsie, 9 to 5, Kde roste červené kapradí, Láska přes internet nebo Na Zlatém jezeře. Kromě filmu byl Coleman také významnou postavou televizního světa, kde se objevil v mnoha úspěšných seriálech. Šlo například o seriály Yellowstone, Impérium – Mafie v Atlantic City, Columbo nebo Kojak. 

Zdroj: Bbc.com, People.com, Csfd.cz
Autor:
Publikováno: 20. 5. 2024 12:48 Nahlásit obsah