Zemřela hvězda filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Louise Fletcherové hrající sadistickou sestru bylo 88 let

Zemřela hvězda filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Louise Fletcherové hrající sadistickou sestru bylo 88 let Zdroj: Shutterstock

Přelet nad kukaččím hnízdem režiséra Miloše Formana patří k nejlepším filmům všech dob. Tento kultovní snímek z roku 1975 získal celkem 5 Oscarů. Jedním z nich byl Oscar za nejlepší ženský herecký výkon, který obdržela Louise Fletcherová za roli chladnokrevné sestry Ratchedové. Slavná herečka však bohužel v pátek 23. září zemřela ve věku 88 let.

Jak informoval hereččin agent David Shaul, Louise Fletcherová skonala z přirozených důvodů ve spánku, přičemž byla v posledních chvílích svého života obklopena svou nejbližší rodinou. Hvězda Přeletu nad kukaččím hnízdem přitom naposledy vydechla ve svém domě v Montdurausse ve Francii.

Louise Fletcherová se celosvětově proslavila rolí chladnokrevné a sadistické zdravotní sestry Mildred Ratchedové, která ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem naháněla strach všem pacientům ústavu, včetně Randalla Patricka McMurphyho v podání herce Jacka Nicholsona.

Svou životní rolí vytvořila Louise Fletcherová jednoho z největších hollywoodských padouchů všech dob. Za svůj perfektní herecký výkon v Přeletu nad kukaččím hnízdem českého režiséra Miloše Formana získala Louise Fletcherová Oscara pro nejlepší herečku, cenu BAFTA pro nejlepší herečku i Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon v dramatu.

Zdroj: Shutterstock Hvězda Přeletu nad kukaččím hnízdem má na svém kontě další desítky rolí ve filmech a seriálech. Vidět jste ji mohli například ve filmech Tenkrát v Americe (1984), Chlapec, který uměl létat (1986), Hráč (1992) nebo Velmi nebezpečné známosti (1999). Zahrála si také v seriálech Hříšníci, Pohotovost či Star Trek: Hluboký vesmír devět.

Louise Fletcherová se narodila 22. července 1934 v Birminghamu v americké Alabamě neslyšícím rodičům. Když ve svých 41 letech v roce 1976 obdržela Oscara pro nejlepší herečku roli sestry Ratchedové, ve své děkovné řeči použila právě i znakový jazyk. Ostatně, podívejte se sami.

Zdroj: Deadline.com, Csfd.cz, Wikipedia.org
Autor:
Publikováno: 26. 9. 2022 09:15 Nahlásit obsah