Švýcarský Davos Klosters je rájem turistů i mekkou trailového bikingu, neboť lokalita hostí nejdelší singltrail Švýcarska. Zároveň jde ale o destinaci nakloněnou dětem, o čemž například svědčí obří dětský park na Madrise.
Údolí Davos Klosters je obklopené osmi hlavními vrcholy, které se tyčí do výšky přes 2 tisíce metrů a kromě klasické kabinkové lanovky vás na ně může dopravit i lanovka pozemní, tedy dopravní prostředek připomínající vláček. Výhodou nejen oblasti Davos Klosters, ale prakticky celého Švýcarska, jsou tzv. guest cards, tedy pobytové karty, které obdržíte při ubytování, a s kterými můžete zdarma využívat okolní lanovky se slevou, dále zdarma autobusy a vlaky na trase Davos-Filisur.
Zdroj: Tomáš Rucký
Dobrou zprávou pro „lenochy“ nebo méně zdatné výletníky je skutečnost, že si tu můžete užít nefalšovaná švýcarská panoramata z nadmořské výšky sahající ke 3 tisícům bez jakékoli námahy. Stačí se z Davosu nechat vyvézt pozemní lanovkou Parsennbahn na Weissfluhjoch, odkud vás kabinková lanovka vyveze až na vrchol Weissfluhgipfel do úctyhodné výšky 2 844 m.
Zdroj: Tomáš Rucký
Už při jízdě vláčkem Parsennbahn můžete sledovat před očima se měnící krajinu, která postupně ztrácí na zelené barvě a do popředí dere šedá barva skal a kamení. Samotný vrchol Weissfluhgipfel mi přišel skoro až exotický – stojíte na místě připomínající měsíční krajinu a zároveň máte pod sebou záběry jak z Pána prstenů. Výhledy odsud stojí opravdu za to a přitom díky lanovkám nepotřebujete ani pohory.
Zdroj: Tomáš Rucký
Na poctivou túru doporučujeme vypravit se z vrcholu Gotschnagrat, kam vás z Klosters vyveze opět kabinková lanovka. Z Gotschnagrat se pěšky můžete vydat po krásné hřebenovce směrem na Parsennfurga, odkud výletníci s kondičkou můžou pokračovat do mezistanice nebo výstupní stanice pozemní lanovky Parsennbahn, kratší varianta je pak trasa č. 70 a 65 přes Parsennhütte zpátky na Gotschnagrat.
Zdroj: Tomáš Rucký
Davos Klosters by si do seznamu svých „must-travel“ měli zapsat hlavně bikeři, protože lokalita je největší singltrailovou arénou Švýcarska. Už při příjezdu do údolí můžete sledovat bikery prohánějící se po úpatí hor a i v samotném městečku potkáte na každém kroku zpravidla barevně oblečeného cyklistu s ještě barevnějším batůžkem na zádech, který je tu vzhledem délkám cyklotras zcela na místě.
Zdroj: Tomáš Rucký
Netroškařili jsme a vrhli se rovnou na věhlasný Alps Epic Trail, tedy nejdelší trail Švýcarska měřící 38 km. Alps Epic Trail startuje z vrcholu Jakobshorn, odkud je potřeba držet se směr „Sertig Dörfli“ (cedulku značící Alps Epic Trail nenajdete) a ujet kousek po šotolinové cestě. Pak už ale jasně rozpoznáte horskou pěšinu, která se žene bezlesou krajinou po úbočí hor a kvůli okolním výhledům máte co dělat, abyste se dokázali soustředit na singltrail.
Zdroj: Tomáš Rucký
Na Alps Epic Trailu naklesáte dohromady 2070 metrů, 615 metrů ale nastoupáte, takže singltrail není v zásadě jen z kopce. Pasáž, kde prakticky nemusíte šlápnout a vezete se z kopce, vede z Jakobshornu do údolí Sertig, pak ale trail začne nekompromisně stoupat na vrchol Rinnerhorn. Pokud nechcete stoupat, můžete sjet po trailu č. 647 podél údolí do Frauenkirchu, odkud se po cyklostezce dostanete k nástupní stanici lanovky vyvážející na Rinerhorn, kde se na Alps Epic Trail znovu napojíte.
Zdroj: Tomáš Rucký
Z Rinerhornu následujte značení směrem na Monstein, kde vás tamní singltrail bude spíš houpat, tedy nepojedete ani úplně z kopce, ani do kopce, ale kopíruje víceméně vrstevnici, vedoucí lesními pasážemi s poměrně technickými sekcemi v kořenech. Alps Epic Trail vede až do vesničky Filisur, odkud vás zpátky do Davosu odveze vlak (se zmíněnou pobytovou kartou samozřejmě zdarma), my jsme trail zakončili o něco dříve ve vesnici Monstein, kde jsme neodolali ochutnat lokální pivo Monsteiner přímo z tamního pivovaru.
Zdroj: Tomáš Rucký
Ke zdolání kompletního Alps Epic Trailu si tedy vyhraďte celý den a nejlépe vyrazte brzy ráno, abyste si mohli udělat zastávku ve zmíněném pivovaru. Zajímavou bikovou výzvou je tu dále tzv. Bahnentour, kdy v rámci jednoho díky osmi lanovkám zdoláte 81 km singltrailů, přičemž ani jeden trail nejedete dvakrát (průvodce zamluvíte na herbert.bike). Tenhle trailový skvost si necháváme na další návštěvu.
Zdroj: Tomáš Rucký
Takovou hlavní cyklistickou výzvou v Davos Klosters je bezesporu tzv. Bahnentour, což je cyklistický okruh v délce 104 km, ty nejdůležitější výškové metry vám ale mají ušetřit lanovky či pozemní vláček a to dohromady 8x. Díky lanovkám má být Bahnentour zvládnutelná za pouhý den, rozhodně ale není přitom čas na ranní vyspávání či dlouhé obědvání. Bahnentour má několik etap a není problém si klidně jednu etapu rozvrhnout na celý den a absolvovat Bahnentour v rámci několika dnů.
Zdroj: Tomáš Rucký
V okolí Davosu je dostatek vyžití také pro děti, můžete se s nimi vydat například z vesničky Glaris kabinkovou lanovkou na vrchol Rinerhorn, kde můžou navštívit minizoo nebo menší dětské hřiště s trampolínami a dalšími atrakcemi. Nechybí tu ani dětský koutek v rámci samoobslužné restaurace.
Zdroj: Tomáš Rucký
Dalším „rodinným vrcholem“ je Madrisa, kam vás z Klosters vyveze také kabinková lanovka. Madrisa je jedním hlavních důvodů, proč si do Davosu můžete vzít klidně celou rodinku i s malými špunty. Na Madise je totiž minimálně na jeden celý den zabavíte, a to například ve vodním parku, v zábavním parku s prolézačkami, houpačkami, domečky, na obří vyhlídkové věži s tobogány, starším dětem se tu pak může líbit lezecká stěna, pohodový pěší okruh kolem vodní nádrže nebo dětská Zoo s kozičkami a králíky. Kdo má rád chůzi po Kneippově chodníku, budou se mu tu líbit zpestřující odbočky přímo do vodní nádrže nebo bahenní lázeň pro nohy.
Zdroj: Tomáš Rucký
Premium Card
Po léta máme Švýcarsko zakořeněné jako drahou zemi, což s ohledem na jídlo a potraviny nijak nerozporuji, co se ale týká cen ubytování, ty jsou téměř na podobné úrovni jako v jiných vyhlášených alpských destinacích. Jak jsem psala výše, skoro v jakémkoli ubytování v Davosu nebo Klosters získáte rezortní kartu Premium Card, v rámci které máte zdarma autobusovou dopravu po městě a také vlaky na trase Klosters-Filisur, takže kdykoli dojdou v horách síly, můžete sjet do údolí a vlakem se dostat zpět do Davosu. S Premium Card získáte slevu i na denní tiket na veškeré okolní lanovky kromě Schatzalpu, tedy vyjde na 15 CHF, za kolo pak bývá v lanovkách ještě zpravidla příplatek. Hlavní výhodou Premium Card je, že se vztahuje také na nejrůznější sportovní a kulturní aktivity v okolí, které máte v rámci karty buď zdarma, nebo za přijatelný poplatek. Například se každé úterý od 14:30 do 17:00 můžete za symbolických 5 CHF zúčastnit kurzu techniky jízdy na kole, který se koná ve zmíněném Adventure parku. Za 5 CHF se můžete zúčastnit i organizované vyjížďky na e-biku, túry po hřebenovce na Rinerhornu s průvodcem, za 10 CHF se dá zúčastnit úvodního kurzu windsurfingu a za 15 CHF vás zasvětí do wakeboardingu. Veškeré aktivity mají svůj pevně daný čas konkrétní den v týdnu a povětšinou bývá nutná rezervace alespoň jeden den dopředu. Týdenní program najdete zde.
Zdroj: Tomáš Rucký
Davos Klosters v kostce:
Vzdálenost z Prahy 6 hod 50 min
Celodenní jízdné na lanovky (s využitím tamního ubytování) 15 CHF
Jízdné, pokud nejste ubytovaní:
Celodenní jízdné dospělí 54 CHF
Celodenní jízdné děti 22 CHF
Celý ceník
Provozní doba lanovek
Webové stránky www.davos.ch
Zdroj: Tomáš Rucký
V Davos Klosters jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, s tlumením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.
Zdroj: Tomáš Rucký
Galerie Davos Klosters - galerie 2023 Prohlížet galerii