Barva očí není stálá: V kterých případech dochází k její změně?

Barva očí není stálá: V kterých případech dochází k její změně? Zdroj: Shutterstock.com

Máte hnědé nebo modré oči? A přemýšleli jste někdy na tím, jak byste se na svět dívali třeba zelenýma očima? Pak byste měli vědět, že barva vašich očí není rozhodně stálá. Barvu vašich duhovek mohou výrazněji proměnit některé léky, poranění, ale i emoce a stres. V následujícím článku vám o tom prozradíme více.

V hlavní roli emoce

Ať už procházíte stresovou situací, jste v šoku, vztekáte se, máte radost, nebo záříte štěstím, jedno je jisté. Zabarvení vašich očních duhovek se proměňuje. V některých případech je tmavší a někdy zase světlejší. Když jste šťastní je zabarvení vašich očí nejintenzivnější a má největší lesk.

Čím to je? Samotné zabarvení lidského oka určují geny. Zda bude tato barva světlejší nebo tmavší ovlivňuje snížená či zvýšená produkce melaninu. Produkci melaninu částečně řídí právě váš nervový systém, který reaguje na vaše nálady i prožitý stres.

Zdroj: Shutterstock.com

Miminko s tmavě modrýma očima? Tato barva není rozhodně stálá

Pokud se miminko narodí s šedýma, světle modrýma, nebo tmavě modrýma očima tato barva jeho oční duhovky není ve většině případů stálá. V době od 3 do 18 měsíců může barva jeho duhovky tmavnout, dokonce se může z modré proměnit na oříškově hnědou. V každém případě závisí na genetických dispozicích.

Co je ale zajímavé: U dětí, které se narodí s hnědýma očima, už k takto drastické změně v zabarvení oční duhovky nedochází. Toto dítě bude mít podobné zabarvení oční duhovky prakticky po celý život.

Barvu očí změní i poranění krční páteře

Změny barvy duhovky se objevují rovněž po poranění krční páteře třeba následkem autonehody. V některých případech totiž dochází k poškození nervových drah vedoucích do oka. Toto poškozené oko má ve srovnání s druhým "zdravým" okem o něco světlejší duhovku.

Za oči odlišných barev může i porod

Rodiče malých dětí si někdy všímají toho, že se oči jejich dítěte od sebe barevně mírně odlišují. Podle lékařů se může jednat o následek porodu. Jestliže byl porod těžší a miminko si během něj mírně poranilo krční páteř, mohlo opět dojít k poškození nervových drah vedoucího do jednoho oka.

V tomto případě mluvíme o heterochromii, tedy mírně odlišnému zabarvení duhovek. V rámci heterochromie je jedno (postižené) oko o něco světlejší než to druhé.

Zdroj: Shutterstock.com

Pozor na některé druhy léků: Způsobují nevratnou změnu zabarvení duhovky

Ovlivnit zabarvení duhovky mohou také některé druhy léků. A to zejména lék Xalatan, který se podává při léčbě zeleného zákalu. A také lék Latisse, který se využívá pro zvýšený růst řas. Tyto léky podněcují tvorbu melaninu a zhruba u 40 procent lidí už po 6 měsících užívání způsobují zhnědnutí oční duhovky. V případě, že tyto léky vysadíte, zabarvení duhovky zůstane zachováno.

Autor:
Publikováno: 27. 3. 2019 12:00 Nahlásit obsah