Jak se slaví Mikuláš v Evropě? V Rakousku jej doprovází Krampus, v Belgii pak Černý Petr

Jak se slaví Mikuláš v Evropě? V Rakousku jej doprovází Krampus, v Belgii pak Černý Petr Zdroj: Shutterstock.com

V předvečer svátku sv. Mikuláše, tedy 5. prosince, v Česku potkáte Mikuláše spolu s jeho pomocníky čertem a andělem. Že nosí dětem dárky a ty zlobivější z nich kárají za jejich hříchy, vám připomínat určitě nemusíme. Mikuláš se však tradičně slaví i v dalších evropských státech. Zajímá vás, jakou má podobu?

Německo a Rakousko: Mikuláše doprovází Krampus a Pacholek Ruprecht

V Německu a Rakousku se tradice slavení Mikuláše od té české příliš neliší. Navečer 5. prosince obchází děti Mikuláš, který hodným z nich naděluje dobroty, ovšem takoví zlobivci by se měli mít na řádném pozoru.

V Bavorsku a Rakousku totiž dělá Mikulášovi pomocníka strašidelná verze českého čerta zvaná Krampus. Na hrůzného Krampuse však 5. prosince narazíte také v Maďarsku nebo Chorvatsku. Co se týče Německa, Krampus se 5. prosince potuluje zejména po Bavorsku, v ostatních německých spolkových zemích trestá zlobivé děti Pacholek Ruprecht (Knecht Ruprecht). Postava zlého Mikulášova pomocníka přitom mívá v Německu spoustu lokálních podob.

Aby se rakouské děti 5. prosince tak nebály, Mikuláše spolu s Krampusem doprovází ještě anděl. A případně také postava zvaná Guatseltrager, což je starší muž, který nosí koš s dobrotami určenými pro hodné děti.

Zdroj: Shutterstock.com Maďarsko a Rumunsko: Aby děti dostaly sladkosti, musí si nejprve vyčistit boty

Také v Maďarsku a Rumunsku navštěvuje Mikuláš děti v podvečer 5. prosince. Aby maďarské a rumunské děti dostaly dárky, musí si však nejprve vyčistit své boty, které si následně dají za okno nebo položí pod postel. Právě tam od Mikuláše najdou nadílku. V některých částech Maďarska a Rumunska děti musejí Mikulášovi zazpívat písničku nebo odrecitovat básničku, tak jako je tomu v Česku.

Jak už jsme uváděli, pomocníkem maďarského Mikuláše je Krampus. Tohoto strašného čerta však nikdo nikdy neviděl. To jenom dospělí straší malé děti, že pokud nebudou hodné, Krampus si je odnese. Ve skutečnosti tedy ani v Maďarsku Mikuláš po svém boku žádného zlého pomocníka nemá.

Zdroj: Shutterstock.com Polsko: Polský Mikolaj naděluje i 24. prosince

Polské domácnosti každým rokem v noci z 5. na 6. prosince navštěvuje Mikolaj. Ten tradičně dává dětem nejrůznější dárky pod polštář, anebo také do velké ponožky. Hodnější ratolesti dostanou od Mikolaje menší dárek, těm zlobivějším zase rodiče vynadají. Mikolaj se do polských rodin vypravuje i o několik týdnů později, protože 24. prosince dává pod stromeček vánoční dárky.  

Jestli si myslíte, že Mikolaje v noci z 5. na 6. prosince v Polsku doprovází čert a anděl, tak jste na omylu. Jeho věrným pomocníkem je v tomto případě Sněhová vločka.

Nizozemí, Švýcarsko a Belgie: Originální Mikulášovi pomocníci

Pomocníka, který kárá zlobivé děti za jejich neposlušnost, má také Mikuláš v Nizozemí, Švýcarsku či Belgii. Nizozemskou obdobu Mikuláše, tedy Sinterklaase, který nejčastěji jezdí na bílém koni a naděluje dětem dárečky do bot, doprovází Černý Petr (Zwarte Piet). V Belgii dělá Mikulášovi 6. prosince doprovod Taťka Rákoska. Ve Švýcarsku zase vousatá postava oděná do černé kápi, které se říká Schmutzli.

Autor:
Publikováno: 2. 12. 2019 09:49 Nahlásit obsah