Monínec – rodinný areál pro děti, bikery nebo i milovníky golfu

Monínec – rodinný areál pro děti, bikery nebo i milovníky golfu Zdroj: Tomáš Rucký

I letos jsme se vydali navštívit středočeský Monínec a tentokrát nás sem nalákaly hlavně novinky v bikeparku, který nově nabídne endurovou trať. Na cyklovýlet jsme vyrazili za vodní tvrzí Borotín, který se dá krásně spojit s pár odpaly na golfovém hřišti Čertovo Břemeno.

Nakonec jsme se na kole projeli dokonce i po laně, tentokrát ale jištěni v lanovém parku. Děti se tu dosyta zabaví v Aktivity parku například na vodní maxi skluzavce.

Monínec se dlouhodobě soustřeďuje na rodinky s dětmi, takže nabídne nejrůznější dětské aktivity, které tu souhrně koncentruje do tzv. Aktivity parku. Ten najdete hned vedle nástupu na sedačkovou lanovku a díky množství atrakcí nejde přehlédnout – vyzkoušet se tu dá letní tubing, trampolíny, discgolf, kuličková dráha nebo populární maxiskluzavka, která je dlouhá 100 m a klidně ji doporučuji vyzkoušet i dospělým! Ceník jednotlivých aktivit najdete zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Pod Aktivity park spadá také lanový park, který najdete ve stromech hned vedle hlavního parkoviště. Tentokrát jsem opustila svou komfortní zónu a navzdory strachu z výšek jsem si park vyzkoušela na vlastní kůži. Obavy mi naštěstí do značné míry pomohl rozpustit tamní instruktor, který působil trochu dojmem, že chození po překážkách ve vzduchu je stejně bezpečené, jako na zemi. Zapnul mě do popruhů, dal helmu, vysvětlil jištění a s úsměvem mi řekl, že můžu jít prakticky, kudy chci.

Zdroj: Tomáš Rucký Pochopitelně mě tu nejvíc lákala atrakce, kdy jedete na kole po laně. Nejdřív jsem se trochu bála, že mě kolo neunese a převrátí se se mnou, ale vše bylo tak krásně stabilní, že šlo na konec o jednu z nejjednodušších překážek. Mezi další atrakce v lanovém parku patří například jízda na snowboardu, na sáňkách, na zavěšeném křesle nebo si dokonce můžete vyzkoušet i volný pád.

Zdroj: Tomáš Rucký Tyto horké letní dny si zkrátka říkají také o nějaké ty vodní aktivity, které si tu můžete užít na blízkém Pilském rybníce. Ten nabídne částečně travnatou a částečně písčitou pláž se sprchou a občerstvením. Vyzkoušet si tu můžete jízdu na paddleboardu nebo elektročluny se stříkací vodní pistolí, takže pro víc vodní zábavy doporučujeme zapůjčit v partičce.

Zdroj: Tomáš Rucký Malebné střední Čechy se zvlněnou krajinkou a lidovou architekturou si říkají také o cyklovýlety do okolí, a tak Monínec sestavil a vyznačil několik cyklotras. Jednou z nejhezčích je cyklotrasa č.5 „Za vodní tvrzí“, která má 30 km. Abyste ušetřili nějaký ten výškový metr a vyhnuli se co nejvíc frekventovaným cestám, doporučujeme nechat se vyvézt sedačkovou lanovkou na kopec a odtud pokračovat na Ounuz, o které píšeme každý rok, nicméně jde opravdu o kouzelné místo, které stojí za návštěvu. Ne nadarmo se tu točila pohádka O pyšné princezně. Dále se pokračuje přes Aleninu Lhotu, Chlum, Jistebnici, Ludvíkov a Vesec až do Borotína.

Zdroj: Tomáš Rucký V Borotíně si udělejte malou odbočku za cílem výletu, tedy za Vodní tvrzí Staré Zámky, která se tu romanticky odráží v hladině Zámeckého rybníka a rozhodně vás nenechá kolem jen tak projet a donutí vás si tuhle scenérii minimálně párkrát zvěčnit. Zpátky na Monínec pak jedete přes Kamennou Lhotu, Smrkov, Brtný a Javorovkou skálu. Na celou trasu se můžete podívat zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Nedaleko areálu najdete také populární golfové hřiště Čertovo Břemeno, které je od Monínce vzdálené 4 km autem nebo 2 km pěšky či na kole, přičemž se můžete nechat vyvézt sedačkovou lanovkou na Ounuz a odtud pokračovat na Aleninu Lhotu. Golfové hřiště má 18 jamek a je veřejné, takže tu panuje příjemná uvolněná atmosféra, což potvrzuje i fakt, že jsou tu vítaní cyklisté i pejskaři.

Zdroj: Tomáš Rucký Pro golfové hřiště je signifikantní stylová restaurace, kde se pravidelně pořádají gurmánské akce, takže můžete spojit sportovní zážitek s tím gastronomickým. My jsme tu zrovna narazili na den s mořskými plody, takže jsme mohli ochutnat například cizrnový salát s chobotnicí (275 Kč), moje oblíbené grundle (175 Kč) a také tataki z tuňáka s quionou (495 Kč). Pátky, soboty a neděle se tu odehrávají také degustační večeře, na které je potřeba udělat si rezervaci dopředu.

Zdroj: Tomáš Rucký Monínec hostí také známý bikepark, který sice patří k těm menším, na druhou stranu je poměrně všestranný a letos tu přibyly i nějaké novinky. První bikeparkové novoty se na nás smály už na začátku trati. Vzniklo tu pár nových skoků, které jsou spíš delší než kratší a celkově se tu vystavěla nová pasáž větvící se na dvě varianty. Můžete si tedy klopenou zatáčku buď projet, nebo ji klidně můžete přeskočit. Horní část se bude hodně líbit skokanům na kole, kdo ovšem skokům neholduje, může je v pohodě přejet nebo objet.

Zdroj: Tomáš Rucký Po sérii skoků a zahřívacích klopenkách lemujících sjezdovku přichází rozdělení tratí na modrou a náročnější sjezdovou, přičemž na té sjezdové hned po pár metrech spatříte cedulku značící nový Enduro trail. Jde o přírodní traile, který pracuje s tím, co les dá – kořínky, kamínky, pěšinky… a do toho všeho se kolem vás rozprostírá kapradinový les jako z pohádky. Hravou lesní pěšinku tu místy zpestřují sekce z vyskládaných kamenů, které se dají ale v pohodě přejet, není potřeba tu nic skákat. Celkově trail klesá pozvolně a až na jednu až dvě zatáčky tu nejsou žádné prudké úseky, takže průměrně zkušený jezdec tuhle trať lehce zvládne.

Zdroj: Tomáš Rucký Dočasně je mimo provoz nejjednodušší trail Monínce Family trail, nicméně za jeho alternativu se dá považovat modrý trail, který je vyhlazený, nejsou na něm žádné kameny ani kořeny a dá se prakticky sjet na běžném horském kole. I nadále si Monínec zachovává také sjezdovou trať, která je oproti ostatním náročná díky kamenitým sekcím nebo dřevěným překážkám, řada prvků se ovšem i tady dá objet.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud chcete mít tohle všechno prakticky pod nosem, můžete se ubytovat v hotelu Monínec přímo u areálu. I hotel sám o sobě se tu postará o nějakou tu srandu okolo, takže se můžete například zchladit v bazénu, s dětmi hupsnout na dětské hřiště na Terasách nebo si to s parťákem můžete rozdat na tenisovém kurtu.

Zdroj: Tomáš Rucký Monínecký hotel tu kromě doprovodného programu pro děti vytváří i nějaký ten kulturní program pro dospělé, takže se tu v létě každý čtvrtek konají koncerty pro ubytované i pro veřejnost zdarma. Přehled nadcházejících koncertů najdete zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Až budou bolet nohy z kola, lanového parku, golfu nebo tance, můžete si je uvolnit ve vířivce či v bazénu v hotelovém wellnesu nebo si je jednoduše vyložte na hotelovém pokoji. Doporučujeme zakoupit pokoj s terasou, která tu je víc než prostorná a nabídne výhled na krásy České Sibiře.

Zdroj: Tomáš Rucký

Monínec v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                               1 hod 24 min

1 jízda nahoru dospělí                                                           130 Kč

1 jízda nahoru dítě/senior                                                     90 Kč

Celodenní jízdné                                                                   600 Kč

Celodenní vstup do Aktivity parku                                       550 Kč

Lanový park                                                                          270 Kč

3 jízdy na Maxiskluzavce                                                     100 Kč

1 hod paddleboard                                                                200 Kč

Elektrolodičky/10 min                                                          100 Kč

Zapůjčení elektrokola 4 hodiny                                            650 Kč

Webové stránky střediska                                                     www.moninec.cz

Webové stránky golf                                                             www.cebr.cz

Zdroj: Tomáš Rucký Na Monínci jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, s tlumením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Monínec - galerie Monínec - galerie Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 13. 7. 2023 16:27 Nahlásit obsah