Muže v Nízkých Tatrách skutečně zabil medvěd, potvrdila pitva. Slovenští lesníci varují před dalšími útoky

Muže v Nízkých Tatrách skutečně zabil medvěd, potvrdila pitva. Slovenští lesníci varují před dalšími útoky Zdroj: Shutterstock

V pondělí 14. června našli lidé nedaleko slovenské obce Liptovská Lúžna u Ružomberoku tělo 57letého muže. Jak posléze potvrdila pitva, tento muž zemřel v Nízkých Tatrách na zranění způsobená útokem medvěda. Jde o první známý případ za posledních sto let, kdy člověka na Slovensku zabil medvěd.

Muži z Liptovskej Lúžnej bylo setkání s medvědem osudné

Jak dokázala pitva, kterou v úterý 15. června 2021 vykonal Ústav soudního lékařství a medicínských expertíz na Jesseniově lékařské fakultě v Martině, 57letého Slováka skutečně usmrtil medvěd. 

“Předběžná zpráva z pitvy zesnulého zjistila, že zemřel na následky poranění, která odpovídala zraněním způsobeným útokem medvěda,” řekla pro slovenský deník SME žilinská policejní mluvčí Gabriela Kremeňová.

Zdroj: Shutterstock Muž byl nezvěstný už od neděle 13. června

Mrtvý muž, který žil v Liptovskej Lúžnej, se podle slov svého kamaráda Matěje Bodora vydal v neděli 13. června po obědě do lesa na procházku. Ve večerních hodinách se po něm začala shánět rodina a také jeho přátelé. Jeho telefon však byl nedostupný. Když jej jeho nejbližší nenašli, zalarmovali policii.

Matěj Bodor našel tělo svého kamaráda až v pondělí ráno v dolině Bansko v Nízkých Tatrách. “Hledali jsme jej spolu s jeho bratrem. Uviděli jsme jej ležet na břichu vedle jedné lesní cesty. Měl pokousaný krk, břicho i žebra. Když jej přivolaná lékařka obrátila na břicho, měl potrhanou tvář, zlomenou ruku a polámané prsty. Bylo hned jasné, že ho zabil medvěd. Čekalo se jen na oficiální potvrzení,” popsal pro SME otřesnou událost kamarád zemřelého Matěj Bodor, který je zároveň myslivcem.

Zdroj: Shutterstock Podobný incident se šťastným koncem se stal v Malé Fatře

Podobný incident, ovšem se šťastným koncem, se na Slovensku odehrál před měsícem u Šútovského vodopádu v Malé Fatře. Muže zde při opravování turistického zábradlí napadl medvěd. Poraněný muž pocházející z obce Šútovo, který měl hluboké tržné rány na noze, byl následně hospitalizovaný. Jeho stav je nyní stabilizovaný. Z nepříjemného setkání s medvědem se však bude pravděpodobně dlouho vzpamatovávat.

“S ohledem na rostoucí populaci medvěda hnědého i na nárůst turistiky můžeme předpokládat, že bude docházet ke stále častějším střetům člověka s medvědem. Proto doporučuje všem lidem, kteří se chystají do přírody, aby byli obezřetní, aby se v přírodě pohybovali ve skupinkách a povídali si. Medvěd tak včas zpozoruje jejich přítomnost a vyhne se jim. Je rovněž dobré, pokud informujete své blízké, do jaké oblasti jdete na výšlap nebo na houby,” doporučila mluvčí Lesů SR Marina Debnárová. 

V tomto období probíhá medvědí říje. Medvědí samci si hledají partnerku k páření a jsou agresivnější.

Zdroj: Sme.sk

Autor:
Publikováno: 17. 6. 2021 10:17 Nahlásit obsah