Přemyslov – jesenická pohoda a domácí kuchyně pod svahem

Přemyslov – jesenická pohoda a domácí kuchyně pod svahem Zdroj: Tomáš Rucký

Ski areál Přemyslov patří mezi menší jesenická střediska, pozornost si ale získává jak náročnou černou sjezdovkou, tak i rodinnou částí s dětským parkem a ubytováním přímo u sjezdovky. Areálu zasazeného do srdce Jeseníků nechybí ani komplexní zázemí s restaurací, úschovnou a ubytováním přímo u sjezdovky.

Sám nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd tu dohlíží na sjezdovky, které tu dosahují celkové skromné délky 2,4 km, na druhou stranu tu nechybí ani jedna barva obtížnosti. Sjezdovky jesenického Přemyslova tvoří jasné písmenko D - nožičku představuje nekompromisní „sešup“ černé pisty Přímé, bříško zas jezdivá modrá sjezdovka. Sněhové podmínky v Přemyslově jsou velmi dobré, protože jde o další středisko, jehož sjezdovky jsou severně orientované, takže většina tratí je převážnou část dne ve stínu a ubrání se tak rychlejšímu tání sněhu.

Zdroj: Tomáš Rucký Že Přemyslov není pro žádná ořezávátka, dokazuje i fakt, že tu kdysi trénoval i slavný český lyžař Ondřej Bank, a to konkrétně na černé sjezdovce Přímá, která svým strmým spádem věrohodně simuluje sjezdovky hodné pro trénink slalomu světového formátu. Kvůli nepříznivé zimě a nedostatku sněhu se ale Přemyslov soustředil hlavně na zasněžování okolních vedlejších vlídnějších sjezdovek, takže Přímá letos v provozu často nebyla.

Zatímco Přímá sjezdovka si díky rychlosti žádá spíš klasické kristiánky, do poctivých carvových oblouků to můžete naklápět po okružní modré sjezdovce Esíčko, která je mírná, přehledná a stejně dobře, jako se tu dá učit děti „letadlo“, se tu dají krájet i sportovní oblouky. Právě pro tuhle univerzálnost sjezdovky bývá Esíčko často poměrně zalidněné. Na Esíčku probíhá i večerní lyžování a díky jeho délce přes 1250 m jde zároveň o nejdelší osvětlenou sjezdovku v Jeseníkách.

Zdroj: Tomáš Rucký Dětem se na Přemyslově bude líbit na cvičném svahu, který je obsluhovaný dětskou pomou a je bezpečně oddělený od ostatních sjezdovek. Malí špunti tu dále můžou využívat kratší lanáček a těm úplně nejmenším udělá radost malý dětský parčík s pojízdným pásem, zvířátkovým slalomem a molitanovými kostkami na odpočinek. Objednat si tu můžete i lekci lyžařské školy Sun Ski, a to privátní nebo skupinovou. Půl dne skupinové výuky stojí 790 Kč. Kompletní ceník lyžařské školy najdete zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Lyžařskou lekci pořídíte v půjčovně lyží, kterou najdete přímo u parkoviště. V půjčovně si kromě lyží můžete zapůjčit i snowboardy nebo sáňky. Celodenní zapůjčení dětského lyžařského setu vyjde na příjemných 320 Kč na den, přičemž lyžařský set zapůjčený k výuce (1-2 hod) je zvýhodněný na 150 Kč.

Zdroj: Tomáš Rucký Bez studu přiznáme, že se do Přemyslova každoročně těšíme do tamní restaurace v hlavním zázemí, kde jsou majitelé zároveň i těmi, kteří vám uvaří nebo vás budou obsluhovat – a je vidět, že svou práci dělají od srdce, protože se nestalo, že by nám tu ještě nechutnalo. V hlavní nabídce jídel je k mání například rajská s masovými koulemi, borůvkové kynuté knedlíky, vepřové výpečky se špenátem nebo kuřecí rizoto, které jsme zvolili my. Kávu, bombardino, svařák a další horké i studené nápoje si můžete zakoupit ve vedlejším bufetu.

Zdroj: Tomáš Rucký Hlavní zázemí zahrnuje restaurace a bufetu také pokladny, toalety, šatnu se zamykatelnými skříňkami, která je k dispozici zcela zdarma a rovněž se tu můžete ubytovat v penzionu přímo u sjezdovky. Celková kapacita penzionu je 43 lůžek a vybrat si můžete mezi 2 a 3 lůžkovými pokoji nebo 4 a 6 lůžkovými apartmány.

Zdroj: Tomáš Rucký

Přemyslov v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                    3 hod 15 min

Vzdálenost z Brna                                                     2 hod 5 min

Vzdálenost z Olomouce                                            1 hod 10 min

Celodenní skipas dospělí                                           650 Kč

Celodenní skipas děti (6-15 let)                                460 Kč       

Děti do 6 let lyžují zdarma

Provozní doba lanovky                                              9:00 – 16:00

Aktuální sněhové podmínky www.snow.cz/stredisko/159-premyslov

Webové stránky střediska www.skipremyslov.cz  

Parkování                                                                  1 malé parkoviště u pokladen, 1 větší parkoviště 50 m od nástupu na lanovku

Zdroj: Tomáš Rucký V Přemyslově jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL,v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Přemyslov Přemyslov Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 20. 3. 2023 10:22 Nahlásit obsah