Rigi – zubačkou na sáňky i na sněžnice

Rigi – zubačkou na sáňky i na sněžnice Zdroj: Tomáš Rucký

Švýcarská hora Rigi se tyčí nad Lucernským jezerem, přezdívá se jí Královna hor a je to Švýcary nejnavštěvovanější hora. I když tu najdeme pár kratších sjezdovek, není lyžování hlavním tématem Rigi a zpozornět by měli hlavně vyznavači zimní turistiky na sněžnicích a milovníci švýcarské gastronomie či fandové kolejových vozidel.

Rigi a její o něco nižší kolegyně Rigi Scheidegg jsou protkané turistickými cestami, pár lanovkami a také dvěma zubačkami, které jsou pro Rigi naprosto charakteristické. V tomto ohledu se dokonce Rigi může pyšnit prvenstvím, a to nejstarší zubačkou v Evropě, která vede na vrchol Rigi z městečka Vitznau ležícího přímo u Lucernského jezera.

Zdroj: Tomáš Rucký Z druhé strany z Arth Goldau vede na Rigi také zubačka a zatímco z Vitznau vyjíždí moderní vlaky, na trati Arth Goldau-Rigi můžete zahlédnout vlaky historické. Obě zubačky se potkají v předposlední stanici Rigi Staffel, odkud už na vrchol směřují souběžně. Vyplatí se pořídit si celodenní jízdenku za 36 CHF, která vám platí na obě zubačky i lanovky v okolí, takže můžete dopravní prostředky různě kombinovat.

Zdroj: Tomáš Rucký Obě zubačky vás vyvezou do výšky 1748 m na vrchol Rigi Kulm, který láká hlavně na výhledy – a to často i v případě, že je u jezera mlha. Vrchol Rigi se zkrátka drží nad mraky a vidět odtud můžete nejen jezera, ale také i Bernské Alpy s ikonickými vrcholy jako jsou Eiger, Mönch a Jungfrau.

Zdroj: Tomáš Rucký Hlavními zimními sporty na Rigi je zimní turistika, sněžnice a sáňky. Turisté najdou na Rigi více než 35 km upravovaných zimních tras, které můžete krásně kombinovat právě se zubačkou a díky bezprostřední blízkosti Lucernského jezera dokonce i s lodí. Krásy švýcarských hor si ovšem užijete prakticky i z pohodlí sedačky ve vagonu, aniž byste udělali krok.

Zdroj: Tomáš Rucký Abyste z výletu na Rigi vytěžili co nejvíc zážitků, doporučujeme vyrazit z Lucernu lodí do Vitznau, přestoupit na zubačku a nechat se vyvézt na vrchol Rigi. Z Rigi se vydejte na trasu „Rigi Lake View Walk“, která vás po jedné z nejpanoramatičtějších zimních cest zavede do Rigi Kaltbad. Trasa měří 4 km a nabízí jedny z nejhezčích výhledů.

Zdroj: Tomáš Rucký Rigi Kaltbad je ovšem dalším místem, které stojí za delší zastávku. Jde o horskou osadu umístěnou zhruba do poloviny hory Rigi, která je bez automobilového provozu a proslavili ji lázně. Jak už název vesničky napovídá, původně se tu v 16. st. koupalo ve studeném prameni, který dodnes vyvěrá ze skály u kapličky. Pramen i kapličku doporučujeme rovněž navštívit, obojí se nachází jen pár minut chůze od Rigi Kaltbad a průchod k pramenu užší skalní chodbou dodává tomuto místu takřka na posvátnosti.

Zdroj: Tomáš Rucký Lázně v Rigi Kaltbad fungují dodnes, ale nemějte strach, už dávno se tu nekoupe ve studené vodě, ale ohřívá se na 35 stupňů. Já osobně jsem tyto lázně měla na svém „bucket-listu“ už delší dobu a nezklamaly mě. Výhled na hory přímo z minerálních lázní je v reálu ještě lepší, než na obrázku. Samozřejmostí jsou sauny, pára a další vnitřní bazény. Lázně jsou otevřené vždy do 18:30, takže je potřeba vyrazit na výlet zavčasu. Dolů k jezeru se pak můžete svézt kabinovou lanovkou do Weggis a odtud zhruba 20 minutovou procházkou do Vitznau.

Zdroj: Tomáš Rucký Rigi je v zimě také rájem milovníků sněžnic a hned v několika stanicích je možné si je zapůjčit a vydat se na nějakou ze šesti doporučených tras. Trasy mají od 4 do 7 km a stejně jako v případě zimní turistiky, i tady si můžete za velkolepějšími výhledy pomoct zubačkou. My jsme si sněžnice zapůjčili přímo ve stanici Rigi Kulm vydali se po Chäserenholztrailu, který má 2,4 km a na Rigi patří k těm méně náročným.

Zdroj: Tomáš Rucký Chäserenholztrail se bude líbit „lenochům“ i z toho důvodu, že vede převážnou část trasy buď z kopce, nebo po vrstevnici. Hned po startu v Rigi Kulm tedy po pár metrech začnete klesat, nicméně jdete „tváří v tvář“ protějším horám, takže je alespoň čas se kochat, aniž byste únavou lapali po dechu.

Zdroj: Tomáš Rucký Jak už název trailu napovídá, hlavním cílem cesty je nedaleká sýrárna Alp Chäserenholz, která je prakticky povinnou zastávkou hned z několika důvodů. Jednak stojí za to vidět „sýrovou banku“, ale stojí za to si tu také nějaký ten sýr vychutnat- my doporučujeme fondue nebo raclette. Od sýrárny jsme pokračovali převážně po vrstevnici do stanice Rigi Staffel.

Zdroj: Tomáš Rucký Celkově se dá říct, že cílem výletů na Rigi bývají často gastronomické zážitky, takže skoro v každé stanici je co ochutnat. Kromě sýrárny tu také doporučujeme navštívit restauraci LOK 7 ve stanici Rigi Staffel, jejíž interiér je laděný do stylu legendární lokomotivy 7 a je kromě vlastního piva vyhlášená i skrz svůj Cordon Bleu. Ptáte se proč právě Cordon Bleu? Inu, sýr v tomto Cordon Bleu je přímo od Tonyho ze sýrárny Alp Chäserenholz a takovýto Cordon Bleu, z kterého lahodný sýr doslova vytéká, jsme opravdu ještě nejedli.

Zdroj: Tomáš Rucký Další gastronomickou zastávkou a zajímavým místem je Kräuterhotel Edelweiss ve stanici Rigi Staffelhöhe, který – jak už název napovídá – pěstuje svoje vlastní bylinky a vytváří tak nejen originální pokrmy, ale také vlastní speciální nápoje. Takový obligátní Aperol spritz si tu neobjednáte, na zdejší panoramatické terásce vám bude nabídnut například gin s rakytníkem nebo „Camparigi“, tedy míchaný drink s jeřabinou.

Zdroj: Tomáš Rucký Rigi nabízí až 5 sáňkařských tras a pokud nemáte svoje sáňky, můžete si je půjčit rovnou na startu tratí ve stanici Rigi Kulm. Tratě jsou dlouhé okolo 3 – 4 km a připravte se na docela razantní klesání. Rychlost, kterou jsme tu nabrali, nás docela překvapila a pochopili jsme, proč se v půjčovně k sáňkám nabízí i zapůjčení helem. Každopádně pokud si sem člověk nejde pro adrenalin, může si klidně v průběhu jízdy brzdit nohama a získá tak i víc času věnovat pozornost opět i okolním výhledům, kterým tu dominuje protější dračí hora Pilatus.

Zdroj: Tomáš Rucký My jsme si vyjeli na sáňky vyjeli až podvečerním vlakem, takže jsme si při sáňkování mohli užít pohled na Pilatus koupající se mracích a ozářený paprsky zapadajícího slunce. Také sáňkařské dráhy jsou tu provázané vlaky, takže ať už si vyberete kteroukoli, bude končit u stanice zubačky, kde se zapůjčené sáňky dají rovnou i vrátit.

Zdroj: Tomáš Rucký Abyste měli zážitek z Rigi kompletní, doporučujeme se ubytovat ve zmíněné osadě Rigi Kaltbad, konkrétně přímo v lázeňském Hotelu Rigi Kaltbad. Lázně s výhledem na hory si tak můžete užívat už od 8 hodin ráno do 18:30 a kromě toho díky umístění hotelu do nadmořské výšky 1433 m jste na správném místě i co se východu a západu slunce týče – stačí se jen na posteli hotelového pokoje překulit na správný bok.

Zdroj: Tomáš Rucký Tím, že je Rigi Kaltbad bez automobilové dopravy počítejte s tím, že auto zaparkujete ve Weggis u Lucernského jezera a na Rigi Kaltbad  už pojedete s bagáží kapacitní lanovkou. Od výstupu lanovky ujdete ale doslova jen pár kroků a stojíte před recepcí hotelu. V hotelu jsou kromě lázní samozřejmostí bohaté snídaně a několika chodové večeře.

Rigi v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           7 hod 50 min    

Celodenní jízdné na vlaky a lanovky                                                36 CHF

Zapůjčení sněžnic                                                                             20 CHF

Zapůjčení sáněk                                                                                15 CHF

Jízdní řád Vitznau-Rigi Kulm

Jízdní řád Goldau-RigiKulm

Provozní doba lanovky Weggis-Rigi Kaltbad

Webové stránky                                                                                www.rigi.ch

Webové stránky ubytování                                                               www.hotelrigikaltbad.ch

Zdroj: Tomáš Rucký Na Rigi jsme reportovali v oblečení REHALL.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Rigi Rigi Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 10. 2. 2023 09:48 Nahlásit obsah