Scuol – carvingová nirvána s prázdnými svahy

Scuol – carvingová nirvána s prázdnými svahy Zdroj: Tomáš Rucký

Švýcarský Scuol leží v kantonu Graubünden, a tak patří mezi nám nejbližší švýcarská lyžařská střediska. Scuol zůstává tak trochu ve stínu slavnějších sousedů jako je vedlejší Samnaun, St. Moritz nebo italské Livigno, z toho ovšem plyne jedna velká výhoda, a tou jsou prázdné svahy, takže ranní manšestrové koberce patřily jen nám.

Do Scuolu dorazíte z Prahy za nějakých 6,5 hod a aktuální podmínky pro vstup do země je buď očkování (stačí dvě dávky) nebo neočkovaní se musí prokázat negativním PCR testem a následně mezi 4. a 7. dnem negativním PCR nebo antigenním testem. Na sjezdovky už není potřeba se ničím prokazovat, pouze v restauracích platí 2G, terasy u restaurací jsou ovšem přístupné všem.

Zdroj: Tomáš Rucký Sjezdovky ve Scuolu nás velmi mile překvapily a popravdě jsme byli trochu udivení, že se nám takovýto pěkný areál dostal do hledáčku až letos. Ačkoli obecně pro švýcarské sjezdovky platí, že jsou spíš členité, prudší a užší, tak Scuol se prezentuje širokými dálnicemi s velmi příjemným jezdivým sklonem, právě takovým, který zvládnou i šikovnější děti, na druhou stranu zkušení lyžaři si na nich užijí carvingovou nirvánu.

Zdroj: Tomáš Rucký Ačkoli ve Scuolu převažují spíše červené a modré sjezdovky, najde se tu i poctivá černá pista, kterou je tu například Costera Fis, která se po pár pohodových obloučcích zalomí v nekompromisní padák, který je ovšem po celé délce přehledný, nicméně staré dobré „kristiánky“ tu vůbec nejsou ostudou. Naopak.

Zdroj: Tomáš Rucký Těžko tu vypíchnout oblíbenou sjezdovku. Populární je tu trať „Traumpiste“, tedy v překladu sjezdovka snů, která se spouští z vrcholu Salaniva (2710 m) až dolů do vesničky Sent, odkud vás zpátky do Scuolu s platným skipasem vezme zdarma skibus. Za takřka carvingové letiště pak klidně můžeme označit modrou sjezdovku č.25 Mot da Ri, která je velkoryse široká a ačkoli má modrý pohodový sklon, tak carvový oblouk tu vystřihnete levou zadní.

Zdroj: Tomáš Rucký Kdo má rád romantiku, ať zamíří na vrchol  Champatsch (2 783 m), kam vedou dvě dlouhé kotvy, které lyžaře vtáhnou do dětství, kdy nic než kotvy a pomy na kopec nevyváželo. Champatsch je nejzazším bodem střediska Scuol, ale nenechte se plést, že by šlo o nějaký nezáživný kout. Naopak se odtud spouští dvě krásné červené sjezdovky, které jsou široké, ale oproti svým kolegyním o něco víc členité, takže až začnou „dálnice“ nudit, nechte se sem vytáhnout na pár rychlých sportovních kousků.

Zdroj: Tomáš Rucký Scuol mi přijde fajn tip jak pro sportovní lyžaře, tak klidně i pro rodiny s dětmi, kterým se tu budou líbit široké modré tratě a hlavně také dětský lyžařský park „Kinderland Nalunsin“, který najdete hned u výstupu kabinkové lanovky na Motta Naluns (2 146 m). Parčík je zcela oddělený od ostatních sjezdovek, nabídne tři pojízdné pásy, z nichž ten nejdelší je zastřešený. Nechybí ani zcela rovinatý plácek na „ťapání“.

Zdroj: Tomáš Rucký Naopak pro zkušené lyžaře tu nechybí ani snowpark, který se skládá z několika velkých skoků, pak je tu pár středních a k mání jsou také nejmenší skůčky na naučení. Kromě skoků se tu dá „zablbnout“ i na dalších překážkách, a ačkoli tento snowpark nepatří mezi největší švýcarské snowparky, rozhodně je pěkně postavený a připravený.

Zdroj: Tomáš Rucký Komu by bylo lyžování málo, může si tu vyzkoušet sáňkařskou dráhu z Prui do Ftanu, které jsme ani my neodolali. Do Prui dojedete pohodlně přímo po modré sjezdovce č.11 a následně si u horní stanice sedačkové lanovky zapůjčíte sáňky. Pak už nezbývá než se vrhnout na 3,5 km dlouhou sáňkařskou dráhu, která ovšem rozhodně není žádnou zívačkou a popravdě si na ní babičky s dětmi až tak neumíme představit. Dráha je hlavně v úvodu poměrně rychlá a prudká a pro nás osobně šlo o regulérní adrenalin. Tím bych nerada odradila rodiny s dětmi, samozřejmě, že je dráha určená i jim, jen jim doporučím klidně průběžně brzdit nohama.

Zdroj: Tomáš Rucký Scuol potěší i příjemnými horskými chalupami s venkovními prosluněnými teráskami, jako jsou La Motta, Prui, Palma, Chamanna nebo Alpetta. Jelikož jsou svahy nad Scuolem orientované na jih, užíváte si tu sluníčko celý den a takovému příjemnému venkovnímu baru s Aperolem Spritz úplně nejde odolat. A jaké jsou tu ceny občerstvení? Zmíněný Aperol Spritz vám z peněženky sebere 9,50 CHF, espresso, horká čokoláda, čaj nebo třetinka piva 4,60 CHF.

Zdroj: Tomáš Rucký Na něco pod zub nám tu ovšem byly doporučené vaječné řezy, neboli Créme Schnitte v restauraci La Motta a nutno říct, že si naše chuťové pohárky opravdu vrněly blahem. Tohle bylo nebe v puse a rozhodně si tady tuhle dobrotu nezapomeňte dát!

Zdroj: Tomáš Rucký Kdyby vám přece jenom byl areál malý a rádi byste lyžařské dobrodružství doplnili ještě nějakým dalším, můžete vyzkoušet Eisweg, tedy bruslařskou dráhu v údolí pod vesničkou Sent, konkrétně v kempu Sur En. Nejde o žádné monotónní kluziště, ale o lesní cestu, která je komplet pokrytá pravidelně upravovaným ledem, takže si tu na ledních bruslích můžete udělat výlet zasněženým lesem, jako byste byli na běžkách. Dráha je 3 km dlouhá a na jejím startu je k dispozici i vytápěná převlíkárna. Vstup pro dospělé vyjde na 12 CHF, děti na 7 CHF a zapůjčení ledních bruslí na 5 CHF.

Zdroj: Tomáš Rucký Scuol je zároveň také lázeňské městečko, takže unavené nohy po lyžování můžete zrelaxovat v minerálních pramenec v místních vyhlášených lázních Bogn Engiadina přímo v centru města Scuol. Vyzkoušet tu můžete panoramatickou saunu, saunu se saunovým rituálem, solný bazén a samozřejmě i venkovní bazén s vířivkami a výhledem na hory. Tříhodinový vstup pro dospělého vyjde na 29 eur.

Zdroj: Tomáš Rucký Lázně jsou proslulé také římsko-irským rituálem, což je speciální relaxační cesta se 16 zastávkami, která trvá kolem tří hodin. Kromě sauny nebo páry se vám tu dostane i masáže nebo bylinkového rituálu. Počítejte však, je tento rituál je potřeba dostatečně dopředu rezervovat a 3,5 hodinový rituál pro jednotlivce vyjde na 53 eur.

Scuol v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                                       6 h
Celodenní skipas dospělý (1958-2001)                                                        57 CHF

Celodenní skipas dítě (2006-2015)                                                               29 CHF

Celodenní skipas děti (2016 a mladší)                                                         zdarma

Celodenní skipas mladiství (2002-2005)                                                      47 CHF

Celodenní skipas senior (1957 a starší)                                                        53 CHF

Webové stránky                                                                                   www.motta-naluns.ch  

Parkování                                                                             parkoviště zdarma přímo u kabiny

Zdroj: Tomáš Rucký Ve Scuolu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Scuol – galerie Scuol – galerie Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 18. 2. 2022 09:31 Nahlásit obsah