Špičák na Šumavě – šumavská královna s rozmanitými sjezdovkami a novým zázemím

Špičák na Šumavě – šumavská královna s rozmanitými sjezdovkami a novým zázemím Zdroj: Tomáš Rucký

Sjezdovky na šumavském Špičáku osloví hlavně sportovně založené lyžaře, kteří nemají rádi monotónnost a vyhledávají spíš rozmanité sjezdovky. Špičácké tratě se totiž vyznačují nejen sportovním charakterem, ale také příjemně proměnlivým terénem.

Pokud nejste fanoušky carvového oblouku, můžete si tu vystřihnout kristiánky na nejprudší černé sjezdovce u nás. Na Špičáku najdete sjezdovky všech barev a koneckonců i délek, protože se tu můžete sklouznout jak na kratší mírné sjezdovce, tak i na trati dlouhé 1850 m. Na sjezdovkách se často střídají prudší a mírnější pasáže, čímž lyžaře u krouhání oblouků dostatečně zabaví. Mojí oblíbenou sjezdovkou je na Špičáku červená trať č. 3, která hned na úvod servíruje carvovací plošinu s výhledem do železnorudské kotliny, následně se zalomí doprava, přičemž zalomí i svůj sklon a tím pro lyžaře vytváří zábavnou pasáž. Po opět mírnější pasáži následuje pověstný špičácký slalomák, který tu prověří nejednoho zkušeného lyžaře. Ne nadarmo se právě na této sjezdovce pravidelně pořádají krajské závody ve slalomu a obřím slalomu.

Zdroj: Tomáš Rucký Podobně hravý a členitý charakter nabídne i vedlejší sjezdovka č.2, které se říká také U Zalomeného. Jejími hlavními stavebními kameny jsou dva prudší padáčky a dvě carvovací náměstíčka, kde se dá krásně opřít do oblouků. Dolní část sjezdovky je navíc příjemně rozšířená, takže to můžete dle chuti kroužit zprava doleva až do cíle. Začátkem března je ale v provozu až druhá polovina sjezdovky, tedy od výstupu tratrapomy  a přijdete tak jen o úvodní padáček, ta nejlepší carvovací pasáž je v provozu.

Zdroj: Tomáš Rucký Na Špičáku nechybí ani modrá sjezdovka, kterou je tu trať č.1 Turistická – nečekejte ovšem žádnou cvičnou placku, nýbrž poměrně rychlou a hezky jezdivou modrou, která za svými kolegyněmi v omílané členitosti nijak nezaostává a stává se tak i pro zkušeného lyžaře zábavnou záležitostí. Naopak úplně nezkušeného lyžaře bych na tuto sjezdovku hned z první nebrala.

Zdroj: Tomáš Rucký Špičák se může pochlubit nejprudší sjezdovkou v České republice, kterou je proslulá černá trať Šance. Zatímco její horní úsek se upravuje, prostřední hlavní padák se sklonem 45° zůstává bez úpravy a je to rajón hlavně milovníků freeridu. Letos byla ale zima na větší množství sněhu skoupá, takže tahle ultimátní trať často v provozu nebyla a letos už pravděpodobně ani nebude. Co ale frčí na plné obrátky celou zimu, je Spodní Šance, kterou představuje mírný široký svah obsluhovaný kotvovým vlekem. Tahle sjezdovka je se svým vlídným sklonem a velkorysou šířkou záležitostí hlavně pro děti a začátečníky, kteří jsou tu navíc od hlavních sjezdovek trochu „odsunuti“, a tak mají čas a prostor soustředit se v klidu na přenášení váhy na spodní lyži.

Zdroj: Tomáš Rucký V hlavním zázemí areálu pak najdete kromě jiného i plácek pro ty úplně nejmenší a nejméně zkušené, který je oplocený a vybavený pojízdným pásem, slalomovými zvířaty a podjezdovými brankami. Lyžařský park je strategicky umístěný tak, abyste na něj viděli i z pohodlí lehátka na terase hospůdky Blaženka. Lyžařská škola na Špičáku má dlouhou tradici a kromě privátních lekcí nabízí i „První dětské lyžování“, které se soustřeďuje na první krůčky a seznamování se sněhem dětí od tří let. Více k lyžařské škole zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Tu „nejšumavštější“ atmosféru si na Špičáku užijete přímo na jeho vrcholu u výstupu sedačkové lanovky, kde vás na první pohled zaujme dřevěná rozhledna, na druhý pohled výhled do železnorudské kotliny a na třetí pohled barevný stánek s občerstvením. My jsme si tedy šumavské výhledy zpestřili posezením v lehátku s domácím punčem a curry hot dogem ze zmíněného stánku. Mezi moje další oblíbená „občerstvovací“ místa na Špičáku dále patří i kiosek U Sekyrek, kde vás na útulné terásce pohostí domácími dobrotami nebo Blaženka v hlavním zázemí střediska s obslužnou restaurací a prosluněnou teráskou. Mým tipem na hezké zakončení lyžovačky na Špičáku jsou domácí lívance se zakysanou smetanou a ovocem a samozřejmě nemůže chybět aperol spritz!

Zdroj: Tomáš Rucký Špičák se letos může pochlubit kompletně novým zázemím s novou půjčovnou lyží i prostorem pro lyžařskou školu. Půjčovna je větší a zapůjčit si tu můžete kromě lyží a snowboardů také sáňky, nebo i biski pro vozíčkáře. Hlavní novinkou je ovšem větší úschovný prostor v podobě vytápěných skříněk, které obsahují sušící stojany na boty a elektrickou USB přípojku pro nabíjení mobilů. Nechybí tu ani sportovní obchod a samozřejmostí je servis se stroji Wintersteiger, přičemž malý servis si tu můžete nechat udělat i na počkání.

Zdroj: Tomáš Rucký V prostornějším zázemí lyžařské školy letos nově najdete také dětský koutek na zabavení malých lyžařů i nelyžařů.

Zdroj: Tomáš Rucký

Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                                                   2 h 8 min

Celodenní skipas dospělý                                                                                         890 Kč
Celodenní skipas mládež  (roč. nar. 2005-2007)                                                      790 Kč
Celodenní skipas dítě (roč. nar. 2008 – 2015)                                                          640 Kč

Celodenní skipas senior (roč. nar. 1954 – 1958)                                                      790 Kč

Celodenní skipas senior (70+)                                                                                  80% sleva

Děti do 6 let                                                                                                               20 Kč

Provozní doba střediska                                                                                         8:30 – 16:00

Webové stránky střediska                                                                                   www.spicak.cz

Parkování                                                                         zdarma, vedle sjezdovky, s pokladnou

Zdroj: Tomáš Rucký Na Špičáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Špičák na Šumavě Špičák na Šumavě Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 13. 3. 2023 13:15 Nahlásit obsah