Tanvaldský Špičák – rychlé sjezdovky pro sporťáky, nový park pro děti

Tanvaldský Špičák – rychlé sjezdovky  pro sporťáky, nový park pro děti Zdroj: Tomáš Rucký

Do Česka se na přelomu února a března vrátila zima, podpořila výšku sněhu na sjezdovkách a zaprášila i zelenající se louky kolem. Návrat zimy jsme přijeli zkontrolovat na Tanvaldský Špičák, což je největší areál Jizerských hor, který svými tvrdými rychlými sjezdovkami představuje spíš sportovní záležitost, novým lyžařským parkem zaujme i rodiny.

Aktuálně leží na Tanvaldském Špičáku 30-50 cm sněhu, takže jsou všechny hlavní tratě v plném provozu (spuštěné nejsou pouze kraťoučké sjezdovky č.3 „Pod lesem“ a č.4 „U Přibližováku). Díky minusovým teplotám, kdy ráno na první lano svítilo na tabuli v Albrechticích minus 9 stupňů Celsia a severní orientaci kopce, mají sjezdovky pěkně tvrdou podložku a drží rovné celé dopoledne. Povrch tratí je sice tvrdý, ale nejde o led, takže se nemusíte bát, že by se do něj nabroušené hrany lyží nezakously.

Zdroj: Tomáš Rucký Tanvaldský Špičák hostí spíš sportovní sjezdovky, které jsou díky tvrdému podkladu poměrně rychlé. Nejprudší a dalo by se říct i nejtvrdší pistou tu je černý Slalomák, na kterém v době naší návštěvy probíhal trénink slalomu a obřího slalomu a že je sjezdovka kvalitně připravená bylo poznat už jen z toho, že se v brankách za celý den nevytvořila po závodnících žádná „koryta“. Prudký přehledný padák byl tedy tentokrát kvůli avizovanému tréninku zúžený na polovinu, i tak se tu ale pár zavřených oblouků dalo vyseknout.

Zdroj: Tomáš Rucký Další sportovní záležitostí na Tanvaldském Špičáku je červená sjezdovka Závodní, jejíž název docela sedí, protože když chvíli stojíte na hraně nad úvodním padákem, jezdí kolem vás lyžaři opravdu jako o závod. Sjezdovka je lehce členitá a jízdu zpestří esíčkovitým padákem, po kterém následuje o něco pozvolnější a přehlednější část na slunci, která se mi na celé sjezdovce líbí nejvíc (úvodní padák je totiž na mě až moc rychlý a ve stínu, takže se mi v rychlosti špatně detekuje terén).

Zdroj: Tomáš Rucký Mojí tradičně oblíbenou sjezdovkou na Tanvaldském Špičáku je červeno modrá sjezdovka Kostelní, jejíž sklon je zkrátka optimální na to se pokládat do carvových oblouků. Kostelní je po celé délce dostatečně přehledná a také ona je zpočátku dne zahalená do stínu, takže si to sem můžete přijet klopit na hrany klidně na dvanáctou, a sice vám utečou manšestrové vroubky, tvrdá sjezdovka nikoli.

Zdroj: Tomáš Rucký Nejmladší sjezdovkou je modrá trať Turistická, která je zároveň se svou délkou 1760 m nejdelší v areálu. Sklon téhle sjezdovky bude po chuti tomu nejširšímu spektru lyžařů s různým stylem ježdění, ať už jde o pluh těch nejmenších, „seniorské smýkání“ nebo sportovní oblouky po hranách.

Zdroj: Tomáš Rucký Letošní novinkou na Tanvaldském Špičáku je přesunutí a rozšíření dětského lyžařského parku v Albrechticích. Nově ho najdete nad dolní stanicí sedačkové lanovky Špičák II., je bezpečně ohraničený, zahrnuje dva pojízdné pásy a dětskou pomičku. Cvičný svah je dostatečně dlouhý na to, aby si děti zažily nový lyžařský cvik, a samozřejmě mu nechybí mezi dětmi oblíbená slalomová zvířata.

Zdroj: Tomáš Rucký Zatímco jedna strana parku je lemovaná pomičkou, na které jezdí pokročilejší děti, druhá strana je ohraničená pojízdným pásem s pěnovými figurkami a podjezdovou brankou pro ty úplně nejmenší. Takováto „oplocená“ dětská zóna na Tanvaldu trochu chyběla, takže je to rozhodně krok vpřed. Navíc tu nechybí ani „food track“, tedy pojízdný kiosek s občerstvením přímo u parku pro čekající rodiče.

Zdroj: Tomáš Rucký V dětském lyžařském parku mají přednost na pomu klienti lyžařské školy, což je v exponovaných dnech velká výhoda. Při zakoupené výuce je jízdné zdarma a objednat se dá dokonce i rodinná výuka pro dva dospělé a dvě děti. Ceník lyžařské školy najdete zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Na něco pod zub se dá zajít do několika bufetů přímo u sjezdovek, do restaurace Krmelec na Špičáku I. nebo do Ski chaty u výstupu sedačkové lanovky Špičák II.. My tu ovšem nedáme dopustit na restauraci přímo v rozhledně na samotném vrcholu Tanvaldského Špičáku, kde se vaří stará dobrá česká klasika jako je svíčková (195 Kč), vepřový vrabec se zelím a bramborovými knedlíky (189 Kč) nebo moje oblíbené plněné bramborové knedlíky uzeným masem se zelím a cibulkou (179 Kč). Ať si tu dáte cokoli, chybu tím neuděláte, ovšem počítejte s velmi štědrými porcemi, takže po obědě v rozhledně se na ty sjezdovky už horko těžko kutálí.

Zdroj: Tomáš Rucký

Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                               1 hod 30 min

Celodenní skipas dospělý (18-62 let)                                   990,- 

Celodenní skipas děti (6-14 let)                                            710,-

Děti od 0 do 5 let                                                                  460,-

Celodenní skipas Junioři (15-17 let)                                     850,- 

Celodenní skipas senioři (od 63 let)                                     850,-

Provozní doba lanovky                                                          8:30- 16:00

Webová stránky                                                                     www.skijizerky.cz

Parkování                                                                              zdarma na obou parkovištích

Zdroj: Tomáš Rucký Na Tanvaldském Špičáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Tanvaldský Špičák - galerie 2 Tanvaldský Špičák - galerie 2 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 9. 3. 2023 09:22 Nahlásit obsah