Zermatt - traily pod Matterhornem

Zermatt -  traily pod Matterhornem Zdroj: Tomáš Rucký

Švýcarský Zermatt je takřka synonymum pro ikonický Matterhorn, který bere dech jak v zimě, tak v létě. Okolí „tobleronky“ je mekkou nejen lyžařů, ale i bikerů a turistů, protože vrcholy Rothorn, Gornergrat, Trockener Steg a Schwarzsee jsou protkané nekonečně dlouhými horskými pěšinami křížem krážem. Kam smí turista, smí i biker.

Švýcarskému středisku Zermatt se nemůže upřít jedna věc – ohromí v zimě i v létě. Matterhon působí na oči jak magnet z každého místa a aby toho co do přírodních úkazů nebylo málo, je krajina pod Matterhornem proložená tyrkysově modrými nebo průzračně čistými jezery a mohutnými borovicemi. Lanovka vás tu vyveze na vrcholy Rothorn, Riffelberg, Trockner Steg a Schwarzsee a zubačka na horu Gornergrat.

Zdroj: Tomáš Rucký Zermatt se bude líbit hlavně milovníkům přírodních trailů, protože většina tras vede po turistických pěšinách, kde není uměle zasahováno a vyšší zdvihy přijdou rozhodně vhod. Na druhou stranu se tu dá podniknout i cyklovýlet po pohodových šotolinách s běžným horským kolem. My jsme se nechali vyvézt kabinkovou lanovkou na Schwarzsee, odkud jsme se vydali na cyklotrasu č.3, která hned na úvod klesá z kopce po šotolinové cestě směrem k ledovci Zmutt. Po cestě můžete vidět Matterhorn z trochu jiného úhlu a na dohled je i samotný ledovec Zmuttgletscher.

Zdroj: Tomáš Rucký V údolíčku se pak šotolina změnila v krásný přírodní trail, který nás od ledovce protáhl podél křišťálově čisté řeky Zmutt až do Zermattu. Zpočátku byl trail trochu technický, po přejezdu řeky se ale zmírnil a příjemnou rychlostí nás protáhl celým údolím skrz modřínový les i po bezlesých pláních v pozadí s Matterhornem. Tento trail zvládnou klidně i technicky méně zdatní bikeři.

Zdroj: Tomáš Rucký Na další porci bajkovačky jsme se vydali na vedlejší kopec Gornergrat, kam nás vyvezla zubačka, kterou máte v rámci bikepasu, nicméně je potřeba připlatit si za kolo a rezervovat si místo. Zubačka vás s kolem na Gornergrat vyveze buď brzy ráno, nebo po 16 hodině. Na spodnější Riffelberg vás ale kabinková lanovka i s kolem vyveze kdykoli.

Zdroj: Tomáš Rucký Z Gornergratu jsme se vydali dolů po trailu číslo 1 Gornergrat Clasic, který měří 11 km a je černého značení, takže technická náročnost je tu vyšší než u trailu předchozího. I s endurovými koly jsme se tu občas v některých kamenitých pasážích zapotili, nicméně šlo jen o dílčí části a zkušení bikeři milující přírodní techniku si tu budou vrnět blahem.

Zdroj: Tomáš Rucký Tento trail nás protáhnul také kolem jednoho z nejznámějších jezer Zermattu Riffelsee a následně kolem menšího jezírka pod ním. V obou jezerech se Matterhorn odráží jak v nablýskaném zrcadle, přišlo nám ale, že o něco romantičtější atmosféru nabízí jezírko menší.

Zdroj: Tomáš Rucký Nejvíc se nám tu líbila pasáž mezi jezery a Riffelbergem – nejelo se tu po kamenech a skalách, ale po uhlazené hliněné pěšině, která trochu připomínala hravý vyhlazený flowtrail. Pasáž klesá pozvolně, ale s puštěním brzd se tu dá získat příjemná rychlost a ženete se jako vítr po otevřené pláni s Matterhornem v zádech a jen si říkáte, ať tohle nekončí!

Zdroj: Tomáš Rucký Na Riffelbergu pak startuje regulérní vyhlazený flowtrail Riffelberg-Trail, který se vlní jako had po bezlesé pláni a skládá se vysokých klopených zatáček a mírných terénních vln. Střední část se sice musí absolvovat po šotolině, nicméně druhá polovina vše vykompenzuje, protože z množství zatáček se vám až zamotá hlava. Nejvíc nás bavila závěrečná pasáž z Furi, která byla profilem o něco rozmanitější, než předchozí části trati.

Zdroj: Tomáš Rucký Podobně vyhlazeným trailem je Sunnegga-Trail, který startuje ze stanice Sunnegga, má 6 km, je stejně jako Riffelberg-Trail zcela vyhlazený a zahrnuje naprostou fůru klopených zatáček, ale zpestřujících flow pasáží. Jedinou jeho nevýhodou je trochu monotónnost v druhé části trailu, na druhou stranu, komu nejde technika v klopenkách, tak tady opravdu dostatečně potrénuje. Oba flow traily Sunnegga-Trail i Riffelberg-Trail jsou vhodné i pro začínající bikery.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud vyloženě nestojíte o traily, ale rádi byste se projeli po běžných cestách, i takový výlet se dá v Zermattu udělat. Známým okruhem tu je tu 5-Seenweg, tedy cesta kolem pěti jezer, která začíná u stanice Blauherd, kam vás vyveze nejprve metro a následně kabinková lanovka a pak už stačí jen následovat cedulku „5-Seenweg“. Hned prvním jezerem je zhruba po 15 minutách jezero Stellisee, které nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Matterhorn.

Zdroj: Tomáš Rucký Druhým jezerem na okruhu je menší jezírko Grindjisee, které je trochu schované ve stromech, a sice od něj není vidět na Matterhorn, ale má příjemnou komorní atmosféru a tím i trochu jiné kouzlo, než ostatní zermattská jezera zrcadlící Matterhorn. Po chvilce šlapání mírně do kopce jsme dosáhli většího jezera Grünsee, kde je dokonce povoleno koupání.

Zdroj: Tomáš Rucký Dalším jezerem na okruhu je Moosjisee a trasa je zakončená u jezera Leisee, u kterého najdete i vodní svět a dětské hřiště a klidně si jezero můžete přejet i na voru nebo se v něm vykoupat. Na druhou stranu odpočinek na lehátku a kochání se Matterhornem má taky hodně do sebe. Tahle trasa má 9 km, celou dobu se jedete po šotolinové cestě a můžete si ji dát na kole i pěšky.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud počasí v horách nepřeje, můžete se vydat na krátkou procházku v okolí Zermattu a navštívit nedalekou soutěsku Gornerschlucht. Buď sem dojdete pěšky z Zermattu, nebo se necháte vyvézt kabinkou na Furi a po cestě dolů do Zermattu si sem „odskočíte“. Vstup do soutěsky stojí 5 CHF pro dospělého a otevřená je každý den od 9:15 do 17:45.

Zdroj: Tomáš Rucký

Ani tímto ovšem výčet zermattských zajímavostí a přírodních krás nekončí. Zážitkem je tu samozřejmě i návštěva Malého Matterhornu, na který vás vyveze kabinková lanovka. Navštívit tu můžete vyhlídku, která nabídne pohled na Matterhorn z trochu jiného úhlu pohledu, nebo i ledový palác se sochami vytesanými do ledu. A to hlavní nakonec – i v létě tu můžete lyžovat!

Zermatt v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           10 hod      22 min           

Provozní doba Matterhorn Paradise:

www.matterhornparadise.ch/en/Current-news/Lifts/Open-Liftes-and-Pistes

Provozní doba Sunnegga-Rothorn:

https://www.matterhornparadise.ch/en/Current-news/Lifts/Open-Liftes-and-Pistes

Provozní doba Gornergrat:

https://www.matterhornparadise.ch/en/Current-news/Lifts/Open-Liftes-and-Pistes

Ceník jízdenek:

https://www.matterhornparadise.ch/en/Current-news/Lifts/Tickets-tariffs/Single-and-return-tickets-all-year-

Webové stránky střediska:

www.matterhornparadise.ch

www.zermatt.ch

V Zermattu jsme reportovali na kolech KONA, v oblečení FOX a s helmami a brýlemi značky SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký

Galerie Zermatt Zermatt Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 6. 8. 2021 08:10 Nahlásit obsah