Hřib královský patří k zákonem chráněným houbám. Za jeho sběr vám hrozí pokuta

Při sběru hub byste měli být obzvlášť opatrní. Správný houbař by měl poznat nejen jedlé, nejedlé a jedovaté houby, ale také zákonem chráněné houby, jejichž sběr je zakázaný. Ke chráněným houbám v ČR patří mimo jiné hřib královský, za jehož sběr vám hrozí velmi tučná pokuta.
Hřib královský - pokuta
Hřib královský se od roku 1992 řadí k zákonem chráněným houbám v Česku, neboť spadá do kategorie kriticky ohrožených druhů. Zákaz sběru hřibu královského je konkrétně zakotven v zákoně č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody.
Pokud patříte k zapáleným houbařům, tuto skutečnost byste měli brát na vědomí, protože neznalost zákona vás neomlouvá. Pokuta za neoprávněný sběr hřibu královského může být velmi vysoká. Jaké částky může dosahovat?
Za sběr hřibu královského vám může být coby fyzické osobě uložena pokuta až do výše 100 tisíc korun. V případě právnických osob je tato částka mnohem vyšší. Může se vyšplhat až na neuvěřitelné 2 miliony korun.
Jak vypadá hřib královský?

Hřib královský roste nejčastěji jednotlivě, nikoliv ve skupinách. Tuto hřibovitou houbu poznáte podle růžového až růžovočerveného klobouku, jehož barva není jednotná, nýbrž skvrnitá. Klobouk hřibu královského dosahuje velikosti 5 až 15 centimetrů.
Ve spodní části klobouku se nalézají žluté až žlutozelené rourky. Noha hřibu královského je silná s typicky válcovitým či kyjovitým tvarem a jasně žlutou barvou.
Co dělat, když najdu hřib královský

Našli jste hřib královský? O svém nálezu včetně GPS souřadnic rozhodně neinformujte na sociálních sítích, a to ani ve specializovaných skupinách. Pokud se totiž na místo nálezu hřibu královského vypraví další zvědaví houbaři, mohou nenávratně sešlapat podhoubí.