Ideál ženské krásy ušel dlouhou cestu. Krásná žena současnosti nosí make-up, má tělo tvaru přesýpacích hodin a chodí do posilovny

Ideál ženské krásy ušel dlouhou cestu. Krásná žena současnosti nosí make-up, má tělo tvaru přesýpacích hodin a chodí do posilovny Zdroj: Instagram.com @amescharles

Co ideál krásy, který v současnosti vzývá západní svět, od žen vůbec očekává? Krásná žena nosí každý den make-up, cvičí v posilovně, je štíhlá a zároveň správně zaoblená a snaží se co nejdéle zachovat mladistvý vzhled. Každá žena však může ukázat svou výjimečnost, protože se naše společnost stává stále inkluzivnější.

Když se ohlédneme zpátky do minulosti, ideál ženské krásy je naprosto jiný než před padesáti lety. Za to, jak na krásu u něžného pokolení v současnosti pohlížíme, přitom může nejen historie, ale i technologický vývoj. 

Televize a kino změnily způsob používání make-upu

Ženy se začaly více líčit již v padesátých letech dvacátého století. Používaly zejména make-up, oční linky, řasenku, tvářenku a rtěnku. Od padesátých let jste totiž v západním světě mohli spatřit první barevné filmy, v nichž hrály takové hvězdy jako Marilyn Monroe nebo Elizabeth Taylor.

Ženy po celém světě se snažily okopírovat styl těchto filmových hvězd, a to včetně líčení. Od této doby je v západním světě používání make-upu součástí každodenního života snad každé ženy. V roce 2020 má průmysl produkující dekorativní kosmetiku hodnotu ve výši 640 miliard dolarů.

Ideální tvary ženských těl jsou ovlivňovány celebritami

Jak v současnosti vypadá ideální tvar ženského těla? Jde o až přemrštěný tvar přesýpacích hodin s velkým zadečkem a poprsím, se štíhlým pasem a se štíhlýma dlouhýma nohama. Prototypem krásy je v tomto případě Kim Kardashian.

Ideální tvar těla již v padesátých a šedesátých letech dvacátého století ovlivnily krásky jako Brigitte Bardot a Sophia Loren. Již v této době se totiž začala ve společnosti objevovat myšlenka, že štíhlejší tělo je zdravější a atraktivnější.

Od osmdesátých let se ženy zamilovaly do fitness

V osmdesátých letech dvacátého století si ženy i díky Jane Fondové zamilovaly svět fitness. Podle dnešního ideálu krásy i dnešní dokonalá žena chodí do posilovny. Zvlášť sociální sítě typu Instagram vyvíjí skrytý tlak na ženy, aby byly fit a hubené. A to nejlépe s plochým břichem a dokonale zakulaceným zadečkem.

Photoshop změnil způsob, jak ženy pohlížejí samy na sebe

Současné ženy se často srovnávají s kráskami z řad celebrit, které na ně zhlížejí ze svých instagramových profilů. Tyto hvězdy však za svůj dokonalý vzhled ve většině případů kromě make-upu vděčí i Photoshopu, který jim zakryje vrásky, vyhladí tvář, vyzmizíkuje strie a celulitidu a celkově je zeštíhlí. Krása těchto instagramových celebrit však není skutečná. V reálném životě jí rozhodně nelze dosáhnout.

Žena, která je výjimečná, je i krásná

Plus size ženy, ženy různých etnik, ženy s tělesným handicapem či ženy s těžkou kožní poruchou. I tyto ženy považuje současná společnost za krásné, což ve srovnání s minulostí představuje obrovský posun. Západní společnost se naučila přijímat výjimečnost s ohledem na různé tvary, barvy a nedokonalosti ženského těla a v oblasti ideálu krásy je stále inkluzivnější.

Autor:
Publikováno: 18. 9. 2020 11:42 Nahlásit obsah