Nová pravidla silničního provozu, která by měl znát každý řidič: Jaké změny přináší rok 2022?

Nová pravidla silničního provozu, která by měl znát každý řidič: Jaké změny přináší rok 2022? Zdroj: Shutterstock

S příchodem nového roku 2022 vešlo v Česku platnost hned několik novinek týkajících se dopravy. Znalost těchto nových pravidel silničního provozu je v zájmu každého řidiče, v opačném případě mu jejich porušení přijde pořádně draho. Může dostat pokutu, přijít o body, řidičský průkaz a nově také o registrační značku svého vozu.

Změna v případě neoprávněného parkování na místě pro invalidy

Již z autoškoly určitě víte, že řidiči nesmí neoprávněně zaparkovat na parkovacím místě vyhrazeném pro zdravotně postižené osoby (ZTP). Řidiči, kteří bez oprávnění v minulosti zaparkovali na místě pro invalidy, mohli dostat maximálně pokutu do výše 10 tisíc korun. Od 1. ledna 2022 jim však mohou policisté za parkování vozu na místě pro ZTP udělit také 2 trestné body.

Zdroj: Shutterstock Nově platí bezpečný odstup při předjíždění cyklisty

Od 1. ledna 2022 rovněž platí, že pokud autem předjíždíte jedoucího cyklistu, měli byste si od něj držet bezpečný odstup alespoň 1,5 metru. V případě pozemních komunikací, na kterých je nejvyšší dovolená rychlost 30 km/h, platí bezpečný odstup při předjíždění cyklisty nejméně 1 metr. Pokud tento odstup při předjíždění cyklisty nedodržíte, hrozí vám bloková pokuta až do výše 2 tisíce korun.

Pokutu za jízdu ve vyhrazených pruzích uděluje nově městská a obecní policie

Pokud pojedete v pruhu vyhrazeném pro autobusy, záchranáře, hasiče nebo policisty, koledujete si o pokutu. Kromě státní policie vás od 1. ledna 2022 mohou nově pokutovat také městští a obecní policisté.

Zdroj: Shutterstock Máte řidičák skupiny C? Nově můžete řídit traktor

Pro držitele řidičského průkazu skupiny C, který jim byl udělený i v zahraničí, platí od 1. ledna 2022 velmi příjemná novinka. Mohou totiž nově řídit také traktor. Tato změna má mimo jiné řešit problém s nedostatkem pracovníků v lesnictví a zemědělství.

Pokud neplatíte pokuty, můžete přijít o registrační značku

Od 1. ledna 2022 se další novinka v dopravě vztahuje také na neplatiče. Státní, městská a obecní policie má na řidiče, kteří opakovaně neplatí vystavené pokuty, novou páku. Policisté totiž mohou řidičově vozidlu nově odebrat registrační značku. Toto právo mají novinkově také celníci.

Zdroj: Penize.cz, Tn.nova.cz, Novinky.cz

Autor:
Publikováno: 5. 1. 2022 15:20 Nahlásit obsah