Barvení vajec přírodním způsobem: Užijte si Velikonoce bez chemie

Barvení vajec přírodním způsobem: Užijte si Velikonoce bez chemie Zdroj: Shutterstock.com

O kupovaných barvách na vejce nikdy nemůžete 100procentně říct, že jsou bez jakýchkoli chemických přísad. Jelikož se tyto látky mohou dostat do bílku i žloutku, není od věci, když se vajíčka pro koledníky rozhodnete obarvit přírodním způsobem. Vystačíte si třeba s obyčejnými cibulovými slupkami, červenou řepou nebo kurkumou.

Cibulové slupky v kombinaci s jarními bylinkami

Nejkrásnější vejce jsou barvená klasickými cibulovými slupkami. Jestli se rozhodnete právě pro cibuli, začněte její slupky střádat už nyní. Před samotným barvením si připravte vejce vařená natvrdo. Ty pak ponořte do hrnce s cibulovými slupkami zalitými vodou. Vejce v této směsi vařte na opravdu mírném ohni 10 minut, poté hrnec odstavte a vejce v něm nechte ještě na několik hodin zchladnout.

Zdroj: Shutterstock.com Tímto postupem získají vajíčka nádhernou hnědočervenou barvu. Aby byl tento efekt ještě dokonalejší, připevněte pomocí kousku ustřižených silonek nebo fášku na vajíčko list libovolné jarní rostliny. Díky tomu se na obarveném vejci vytvoří originální obtisk.

Tip: V případě barvení vajec cibulovými slupkami používejte domácí vajíčka béžové barvy. Čím tmavší vajíčka v tomto případě použijete, tím tmavší potom bude i jejich nově získaná hnědočervená barva.

Zelená je barva zrození. Na vejcích ji vykouzlíte pomocí špenátu nebo kopřiv

Zdroj: Eatwellnaturally.blogspot.com Abyste na vaječné skořápce vykouzlili jemně zelenou barvu, přizvěte si na pomoc větší svazek jarních kopřiv nebo úplně obyčejnou kostku špenátového protlaku. Kopřivy nebo špenát zalijte jedním litrem vody, přidejte dvě lžíce octu a osolte. Vejce v této směsi vařte na mírném ohni 10 minut, poté nechte vejce ve špenátu či kopřivách ještě pár hodin odstát.

Červená řepa a červené víno zajistí jemně růžovou barvu

Zdroj: Shutterstock.com Zkoušeli jste už někdy vařená vajíčka nabarvit červenou řepou? Stačí když tři menší řepy zbavíte slupky, nakrájíte je na drobnější kostičky a zalijete zhruba jedním litrem vody. K řepě přidejte špetku soli a dvě lžíce octa.

Do této směsi vložte vejce uvařená natvrdo, která mají pokojovou teplotu. Tato vejce vařte na mírném ohni s červenou řepou maximálně 10 minut. Vejce tímto postupem získají jemně růžovou barvu. Pro větší sytost barvy můžete vajíčka v této směsi nechat odstát klidně celou noc.

Růžové barvy vajec dosáhnete také pomocí červeného vína. Víno ovšem neřeďte vodou a vejce do něj přímo ponořte. Vařte opět maximálně 10 minut a pak ještě nechte vejce ve víně několik hodin odstát.

Modrá vejce přírodním způsobem? Vyzkoušejte červené zelí

Zdroj: Shutterstock.com Jestliže chcete pro koledníky vytvořit modrá velikonoční vajíčka s jemným mramorováním, sáhněte po červeném zelí. Hlávku červeného zelí nakrouhejte na drobné kousky, zalijte jedním litrem vody a k této směsi přidejte špetku soli a dvě lžíce oleje. K červenému zelí následně naskládejte vařená vejce, která opět na mírném ohni vařte zhruba 10 minut.

Hrnec s červeným zelím a vejci odstavte. Aby byla modrá barva vajec intenzivnější, můžete vajíčka nechat ve směsi luhovat i několik hodin.

Tip: Při barvení kopřivou, špenátem, červenou řepou, červeným vínem nebo červeným zelím používejte výhradně bílá vajíčka. Na béžová přírodní vajíčka totiž barva nemusí dokonale chytnout.

Kurkuma zajistí barvu slunce

Zdroj: Shutterstock.com Nechcete koledníkům rozdávat pouze vajíčka hnědočervené, zelené, růžové, fialové či modré barvy? Potom velikonoční vajíčka obarvěte kurkumou. Stačí, když smícháte jeden litr vody, dvě lžíce octa a čtyři vrchovaté lžíce jemně mleté kurkumy. V této směsi vajíčka vařte zhruba 10 minut. Aby vejce chytla krásně žlutou barvu, nechte je v této směsi ještě hodinu až dvě odstát.

Rada na závěr: Až obarvená vajíčka vyjměte, nechtě je oschnout na bavlněné utěrce. Nedávejte k sobě vejce různých barev, ať se vám barvy navzájem nepomíchají. Po zaschnutí jednotlivá velikonoční vajíčka jemně vyleštěte bavlněným hadříkem namočeném ve vepřovém sádle

Autor:
Publikováno: 29. 3. 2019 12:00 Nahlásit obsah