Zápalky do květináče: Fígl našich babiček, jak zachránit chřadnoucí pokojové rostliny

Zápalky do květináče: Fígl našich babiček, jak zachránit chřadnoucí pokojové rostliny Zdroj: Shutterstock.com

Rady, jak pěstovat pokojové rostliny, se v řadě českých rodin dědí z generace na generaci. Možná si ještě vzpomenete na to, jak vám vaše babička radila, abyste ke chřadnoucí rostlině zapíchli hlavičkou dolů hned několik zápalek. A mělo to pádný důvod.

Jednoduchý způsob, jak bojovat proti parazitům a houbovým chorobám

Staráte se o své pokojové rostliny, jak nejlépe můžete? I když je pravidelně zaléváte, hnojíte a přesazujete, může se stát, že začnou chřadnout a ztrácet na kráse. Mohou být totiž napadeny parazity či houbovými chorobami. V tom případě vsaďte na fígl našich babiček a sáhněte po zápalkách.

Generace našich babiček a prababiček si dokázala poradit takřka se vším levně a jednoduše. Jejich radami se můžete inspirovat také v současnosti, a to i při pěstování pokojových rostlin. V čem tedy spočívá síla obyčejných zápalek zapíchnutých v květináči hlavičkou dolů?

Hlavičky zápalek obsahují fosfor a síru. Tyto minerální látky se tak budou ze zápalek postupně uvolňovat do substrátu, ve kterém máte zasazenou pokojovou rostlinu. Zbavíte se díky nim zejména parazitů a houbových chorob, které sužují rostlinu a které nejsou mnohdy viditelné pouhým okem. Pomocí zápalek omezíte také výskyt drobných poletujících mušek, které se kolem pokojové rostliny objevují zvlášť v zimním období.

Zdroj: Shutterstock.com Jakým způsobem používat zápalky v květináči

Máte pocit, že vaše pokojová rostlina strádá a že je zřejmě napadená parazity nebo houbovým onemocněním? Nemusíte hned kupovat drahé chemické přípravky, nejprve jí zkuste pomoci obyčejnými sirkami.

Použití zápalek je přitom velmi jednoduché. Dva až čtyři kusy zapíchněte hlavičkou dolů do půdy kolem pokojové rostliny. Každá zápalka by přitom měla být umístěna zhruba jeden centimetr od kraje květináče. Následně se o pokojovku starejte tak, jak jste zvyklí. Zalévejte ji a pravidelně přihnojujte.

Zhruba po jednom týdnu vyjměte zápalky z půdy a zkontrolujte, zda se jejich hlavička obsahující fosfor a síru rozpustila. Pokud ano, nahraďte je novými. Tento postup opakujte celkem třikrát. Jak se účinně zbavit parazitů a houbových chorob pomocí sirek, se krok za krokem dozvíte také v následujícím videu.

Další babské rady týkající se pěstování pokojových rostlin

Pokud je pěstování pokojových rostlin vaším koníčkem, určitě znáte i další babské rady, díky kterým můžete zachránit chřadnoucí pokojovou rostlinu sužovanou parazity. Od mšic vaší pokojovce pomůže například cibulový výluh nebo proti houbovým onemocněním roztok z česneku. Na takové roztoče a další parazity pak řada pěstitelů používá například výluh z čerstvého břečťanu, který na rostlinu aplikují pomocí rozstřikovače.

Autor:
Publikováno: 10. 2. 2020 12:49 Nahlásit obsah