Zdobení velikonočních vajíček na Bílou sobotu: Vyzkoušejte ubrouskovou techniku, washi pásky nebo drátkování

Zdobení velikonočních vajíček na Bílou sobotu: Vyzkoušejte ubrouskovou techniku, washi pásky nebo drátkování Zdroj: Shutterstock.com

Dodržujete rádi velikonoční tradice? V tom případě se na Bílou sobotu pusťte do barvení a zdobení vajíček, bez kterých si nikdo z nás nedokáže představit Červené pondělí. Co se velikonočních vajec týče, můžete využít hned několik technik. Pro inspiraci vám přinášíme ty nejoblíbenější.

Barvení a zdobení vajec k Velikonocům prostě patří. I když tato vajíčka nebudete případně dávat na Červené pondělí koledníkům, nazdobte si je sami pro sebe. S malováním vajec byste měli dle tradice začít na Bílou sobotu. Přinášíme vám krok za krokem návod, jak na to.

Jak uvařit vejce správně natvrdo

Ať už máte vajíčka domácí, nebo kupovaná, v prvé řadě je jemně umyjte pod studenou vodou a poté šetrně odmastěte octem. Následně je uvařte natvrdo. Aby vám vajíčka nepraskla, měla by mít pokojovou teplotu. Poté je opatrně vložte lžící do vařící vody, do které jste přidali špetku soli a kávovou lžičku octu. Vejce takto vařte osm minut, následně je vyjměte a nechte vychladnout.

Zdroj: Shutterstock.com Barvení vajec: V hlavní roli přírodní barviva

Chcete si užít Velikonoce bez chemie? V tom případě vajíčka obarvěte přírodními barvami. Nejoblíbenější barvou našich předků byla červená, která podle lidové pověry symbolizuje lásku a ochraňuje před démony. Děvče si právě červené vejce schovávalo pro toho koledníka, kterému chtělo vyznat lásku. Které přírodní barvy můžete konkrétně vyzkoušet?

 • červená barva – slupky z červené cibule
 • hnědočervená barva – slupky ze žluté cibule
 • modrá barva – červené zelí
 • růžová barva – červené víno, červená řepa
 • žlutá barva – kurkuma
 • zelená barva – špenát, mladé žito, lipový květ

Natvrdo uvařená vejce obarvíte v přírodních barvách velmi jednoduše. Slupky z cibule či listy červeného zelí zcela zalijte vodou a do této směsi ponořte i vejce. Vše vařte na mírném plamenu deset minut, poté nechte vejce ve směsi ještě hodinu až dvě odstát.

Tip: Vejce můžete obarvit také potravinářskými barvivy. Velmi oblíbené jsou rovněž tekuté gelové barvy s mramorovým efektem.

Zdobení vařených vajíček: Co říkáte na decoupage nebo washi pásky?

Aby byla vaše velikonoční vajíčka dokonalá, můžete je dozdobit různými technikami. Přinášíme vám přehled nejoblíbenějších technik, které nejen že efektně vypadají, ale jsou také velmi jednoduché na přípravu. Zdobit vařená vejce tak hravě můžete i se svými dětmi.

Zdroj: Shutterstock.com

 • Ještě než budete natvrdo uvařené vejce vkládat do přírodní či potravinářské barvy, přiložte na něj list vybrané jarní rostliny a zabalte jej do kousku ustřižených silonek. Na obarveném vejci tak získáte originální obtisk.
 • Na barevném vejci vyzkoušejte techniku decoupage neboli ubrouskovou metodu. Na vejce tedy pomocí tekutého lepidla nalepte nějaký hezký motiv z ubrousku.
 • Na střed obarveného vajíčka můžete nalepit také jemnou bílou krajku.
 • Velikonoční vajíčko vkusně polepte kousky washi pásek.
 • Jste-li manuálně zruční, na velikonočním vajíčku vyzkoušejte metodu drátkování.
 • Pěkný motiv na barevném velikonočním vajíčku můžete nakreslit také klasickými fixami nebo rozehřátými voskovkami.
Autor:
Publikováno: 11. 4. 2020 10:00 Nahlásit obsah