Radovan z Lužic natočil blížící se tornádo. Jeho video ukazuje neskutečnou sílu živlu

Radovan z Lužic natočil blížící se tornádo. Jeho video ukazuje neskutečnou sílu živlu Zdroj: Shutterstock

Autentické video pořízené ve čtvrtek 24. června v jihomoravských Lužicích obletělo celé Česko. Jeho autorem je místní muž Radovan, který pořídil neskutečné záběry trvající 1 minutu a 39 sekund. Jeho video s blížícím se tornádem zveřejnili na svém twitterovém účtu policisté, kterým jej Radovan osobně přinesl.

“Neuvěřitelně autentické video z Lužic. Naší hlídce ho dnes přinesl jeden z místních obyvatel s opravdu pevnými nervy. Díky za něj, Radovane, jste statečný muž!” napsali v pátek 25. června policisté pod zveřejněné video. 

Ve videu, které poskytl Radovan z Lužic policii, je zachycený nejdříve vítr obrovské síly. Na řadu poté přicházejí létající trosky a na závěr videa ohlušující rachot. “To je normálně tornádo. Miluno, tos neviděl!” křičí ve videu překvapený autor, který se nakonec se svou manželkou utíkal před tornádem schovat do přízemí domu.

Ač šlo o autentické záběry, policisté schytali na Twitteru kritiku za to, že Radovana nazvali “statečným mužem”. Veřejnost se shodla na tom, že policisté měli spíš ostatní poučit, aby se takto při tornádu s ohledem na své zdraví a život rozhodně nechovali.

“Dostali jsme od vás právem naloženo, že jsme pochválili Radovana z Lužic za statečnost a nezdůraznili, že tenhle risk ho mohl stát život. Máte pravdu a omlouváme se,” dodali o několik dnů později policisté na svém Twitteru.

Co tedy dělat, když na vás jde tornádo? Jak radí český vědec Petr Brož, máte v zásadě několik možností.

Pokud můžete, uhněte tornádu z cesty. Ideálně kolmo na směr jeho pohybu.

Co když ale tornádu uhnout nemůžete, protože se nacházíte uvnitř budovy? Nejlepší je, když se schováte do sklepa. Jestliže nemáte sklep, skryjte se v přízemí v místnosti bez oken, jako je například toaleta, koupelna nebo komora.

Zdroj: Twitter

Autor:
Publikováno: 28. 6. 2021 13:08 Nahlásit obsah