Zdravotní sestřička zachránila v bejrútské nemocnici tři novorozená miminka. Fotka vznikla několik minut po výbuchu dusičnanu amonného

Zdravotní sestřička zachránila v bejrútské nemocnici tři novorozená miminka. Fotka vznikla několik minut po výbuchu dusičnanu amonného Zdroj: Facebook.com | Bilal Marie Jawich

V bejrútském přístavu došlo 4. srpna k ničivé explozi 2 750 tun dusičnanu amonného. Ten zde byl paradoxně celých 6 let skladován bez dostatečných bezpečnostních opatření. I když se tato událost stala takřka před dvěma týdny, Bejrút stále odklízí trosky. Na povrch vyplouvají i další dojemné okamžiky, které jsou s touto tragédií spojeny.

Tragédie, která přinesla spoustu dojímavých momentů

Obrovská tragédie, která se 4. srpna 2020 odehrála v Bejrútu, způsobila smrt takřka tří set nevinných lidí a poškodila budovy v okruhu deseti a více kilometrů od místa výbuchu. V ulicích hlavního libanonského města tak můžete dosud spatřit polozbořené budovy a trosky nebo vyražená okna a dveře.

Tato tragédie, kterou snad nikdo nečekal, však s sebou přinesla spoustu dojímavých momentů. Některé z nich vyplouvají na povrch až nyní. Jedním z nich je fotografie, která vznikla v bejrútské nemocnici Al Roum, několik minut po výbuchu. Libanonský fotoreportér Bilal Jawich totiž vyfotil zdravotní sestru, která uprostřed místa zkázy ochraňovala v náručí tři novorozená miminka.

Fotoreportér sledoval svůj novinářský instinkt

Jakým způsobem tento snímek vznikl? Reportér uvedl, že následoval svůj novinářský instinkt, který jej přivedl až do nemocnice nacházející se na předměstí Bejrútu. Bezprostředně po výbuchu, který zasáhl nemocnici a zabil čtyři zdravotní sestry, dvanáct pacientů a dva návštěvníky, Bilal Jawich zmáčkl spoušť fotoaparátu.

Zdroj: Shutterstock.com „Zdravotní sestřička, která držela v náručí tři novorozeňátka, byla obklopená desítky těl zraněných a mrtvých. Řekla mi, že když nemocnici zasáhl výbuch, byla zrovna na porodním oddělení, kde upadla do bezvědomí. Když se probudila, zjistila, že má v náručí tři miminka,“ popisuje libanonský fotoreportér.

Zdravotní sestra v sobě měla skrytou sílu

Když poprvé spatřil tuto sestřičku se třemi miminky v náručí, byl doslova konsternovaný. Sama zdravotní sestra byla podle jeho slov velmi klidná, což kontrastovalo s jejím okolím, kde byli zranění a mrtví lidé.

„Sestřička však vypadala, jako kdyby v sobě měla nějakou skrytou sílu. Právě tato síla jí dodala sebekontrolu a schopnost zachránit tyto nevinné děti,“ uvádí dále Bilal Jawich.

Tento fotoreportér otevřeně říká, že během své dlouholeté kariéry zachytil řadu vojenských konfliktů i velkých neštěstí. Nevyrovají se prý tragédii v Bejrútu, která na město i jeho obyvatele působila naprosto devastačně.

Autor:
Publikováno: 25. 8. 2020 10:12 Nahlásit obsah