Zemřel český dobrovolník a zakladatel projektu Phoenix, který pomáhal na Ukrajině. V březnu jej na Donbasu zranil šrapnel

Zemřel český dobrovolník a zakladatel projektu Phoenix, který pomáhal na Ukrajině. V březnu jej na Donbasu zranil šrapnel Zdroj: Shutterstock

Český dobrovolný medik, který na Donbasu převážel raněné vojáky z frontové linie do zázemí, podlehl v pondělí 15. května 2023 v pražské nemocnici vážným zraněním. Ta utrpěl, když jej začátkem letošního března zranil šrapnel. O smrti tohoto českého dobrovolníka a zakladatele projektu Phoenix informovali jeho kolegové na sociálních sítích.

“Je nám líto, že Vám musíme oznámit smutnou zprávu. Taylor, zakladatel Projektu Phoenix, náš kamarád a hrdina, který osobně zachránil mnoho zraněných bojovníků na východní frontě a jehož výukou bojové medicíny prošly tisíce vojáků i civilistů, dne 15. 5. 2023 podlehl po několika týdnech boje svému těžkému zranění,” napsali zástupci Phoenixu na svých facebookových stránkách.

Dobrovolného medika, který veřejně vystupoval pod přezdívkou Taylor, začátkem letošního března zranil na Donbasu šrapnel. V dubnu byl z Ukrajiny převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice, kde bohužel v pondělí 15. května těžkým zraněním podlehl.

Zdroj: Shutterstock “Taylor byl nositelem té nejlepší československé tradice. Mimo své nasazení v oblasti bojové medicíny organizoval také humanitární pomoc - od prvního dne války zajistil desítky dodávek do nedostupných oblastí, prováděl extrakce civilistů, koordinoval ohromující množství dobrovolníků,” uvedli dále jeho kolegové z Phoenixu.

Podle jejich vyjádření český dobrovolník Taylor pomoci plně obětoval svůj osobní i pracovní život, finance a spánek. “Když mluvil o padlých a zraněných, v očích měl soucit. Svými činy nás opakovaně přesvědčil, že má smysl bojovat za lepší svět, že i v nejtěžších momentech je možné držet se svých morálních hodnot a jednat lidsky,” dodali zástupci Phoenixu.

Zároveň uvedli, že Taylorovu pravou identitu nebudou v tuto chvíli zveřejňovat. Také poprosili veřejnost a média o respektování soukromí rodiny a citlivosti celé záležitosti.

Zdroj: Facebook.com, Novinky.cz
Autor:
Publikováno: 16. 5. 2023 10:10 Nahlásit obsah