Zemřel slavný kanadský herec Gordon Pinsent. Filmové ikoně bylo 92 let

Zemřel slavný kanadský herec Gordon Pinsent. Filmové ikoně bylo 92 let Zdroj: Shutterstock

V sobotu 25. února 2023 odešel na věčnost jeden z nejznámějších kanadských herců Gordon Pinsent. Byl filmovou i televizní ikonou. Jak uvedla jeho rodina, herec zemřel ve věku 92 let poklidně ve spánku.

“Dcery Gordona Pinsenta, Leah a Beverly, a jeho syn Barry by dnes chtěli oznámit veřejnosti, že jejich otec zemřel poklidně ve spánku s rodinou po svém boku. Gordon vášnivě miloval svou rodnou zemi, její lidi a kulturu až do posledního dechu,” informoval na sociálních sítích Pinsentův zeť, kanadský herec Peter Keleghan.

Gordon Pinsent se narodil 12. července 1930 ve městě Grand Falls v kanadském Newfoundlandu jako nejmladší ze šesti dětí. Oba jeho rodiče pocházeli z anglického Kentu v hrabství Devon, následně se za prací přestěhovali právě do Kanady.

Pinsetova herecká kariéra odstartovala již v 17 letech. Nejprve působil v divadle a rádiu, v průběhu doby se vypracoval na jednoho z nejoblíbenějších a nejuznávanějších kanadských televizních, divadelních a filmových herců. 

Zdroj: Shutterstock Jako filmový herec Gordon Pinsent zazářil ve filmech Cesta piráta (2015), Jak ulovit Dr. Lewise (2013), Daleko od ní (2006), Svatý Ralph (2004), Ostrovní zprávy (2001) nebo Případ Thomase Crowna (1968). Výrazné role ztvárnil také seriálech Pilíře Země, Směr jih nebo Babar.

Za svého života se Gordon Pinsent dočkal řady uznání. Například v roce 1979 obdržel vyznamenání Order of Canada, v roce 2007 byla umístěna hvězda s jeho jménem na Kanadský chodník slávy. V roce 2005 bylo také v jeho rodném městě Grand Falls přejmenováno místní kulturní centrum na The Gordon Pinsent Centre of Arts. Tento slavný kanadský herec obdržel rovněž v roce 2015 čestnou medaili Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal.

Zdroj: Deadline.com, Csfd.cz
Autor:
Publikováno: 28. 2. 2023 14:47 Nahlásit obsah