Zemřela slovenská herečka Soňa Valentová. Proslavily ji Kladivo na čarodějnice, Requiem pro panenku nebo Perinbaba

Zemřela slovenská herečka Soňa Valentová. Proslavily ji Kladivo na čarodějnice, Requiem pro panenku nebo Perinbaba Zdroj: Shutterstock

Ve věku 76 let odešla v sobotu 10. prosince 2022 na věčnost slovenská herečka Soňa Valentová. Legendární umělkyně před 6 lety utrpěla mozkovou příhodu, kvůli které byla následně odkázaná na pomoc druhých. Soňa Valentová, českým divákům známá z Kladiva na čarodějnice či Perinbaby, zemřela ve spánku po velmi dlouhých zdravotních problémech.

V sobotu 10. prosince 2022 navždy vydechla jedna z nejvýraznějších osobností slovenského divadla a filmu, herečka Soňa Valentová.  “Odchází dětství mé generace. Odešla skvělá herečka. RIP Soňa Valentová,” informovala veřejnost o smrti slovenské legendy vedoucí oddělení kultury v Bratislavském samosprávním kraji Svetlana Waradzinová.

V březnu 2016 postihla Soňu Valentovou náhlá cévní mozková příhoda, která zasáhla levou stranu těla, kvůli čemuž měla herečka mimo jiné problémy s chůzí. Herečka se z následků mrtvičky již bohužel nedokázala plně vyléčit a do světa filmu i na divadelní prkna se po této události již nevrátila. Poslední roky svého života strávila v domě sociálních služeb v Petržalce.

Soňa Valentová se narodila 3. července 1946 v Trnavě a už v době narození si s sebou nesla velkou rodinnou tragédii. Měla totiž dvě starší sestry Vierku a Emku, které však nikdy v životě nepotkala. Tyto holčičky totiž bohužel jako malé zahynuly v koncentračním táboře Osvětim. Starší Vierka měla pouhých 10 let a mladší Emka 4 roky.

Už odmalička měla Soňa Valentová umělecké vlohy. Hrála na klavír, tančila a navštěvovala hodiny baletu. Být herečkou toužila již na střední škole. Po vystudování herectví se stala členkou Slovenského národního divadla. Hrála také ve filmech a seriálech. 

Zdroj: Shutterstock Českým divákům je Soňa Valentová známá zvláště díky rolím v pohádce Perinbaba nebo ve filmech Kladivo na čarodějnice, Requiem pro Panenku či Zapomenuté světlo.  Za své herecké umění obdržela Soňa Valentová v roce 2006 na Slovensku vysoké státní vyznamenání - Řád Ludovíta Štúra II. třídy za zásluhy v oblasti kultury. 

“Velmi těžko se mi v tuto chvíli hledají slova… dnes nás navždy opustila velká persona česko-slovenského filmu a divadla, nonšalantní dáma a skvělá žena, paní Soňa Valentová. Paní Soňa, navždy v mém srdci zůstane místo pro Vaši dobrotu, nesmírnou laskavost, lásku a Váš smysl pro spravedlnost… ať bůh je Vaši duši milostiv. PS: Pozdravujte tam nahoře ode mne pana Haspru…R.I.P.,” okomentoval smrt velké herečky na Instagramu český herec Radim Fiala.

Zdroj: Cas.sk, Topky.sk, Csfd.cz

Autor:
Publikováno: 12. 12. 2022 09:00 Nahlásit obsah