Nadační fond dětské onkologie Krtek: Víte, co dělají, jak a komu pomáhají?

Nadační fond dětské onkologie Krtek: Víte, co dělají, jak a komu pomáhají? Zdroj: Shutterstock.com

Nadační fond dětské onkologie Krtek je již od roku 1999 nedílnou součástí Kliniky dětské onkologie (KDO) Fakultní nemocnice Brno. Krtek podporuje nejen práci zdejších lékařů a zdravotníků, ale snaží se především o to, aby měli dětští pacienti a jejich nejbližší rodina stále pozitivní mysl.

„Usilujeme o to, aby se děti během náročné léčby necítily osaměle, aby měly často důvod k úsměvu a radovaly se z podobných zážitků jako jejich zdraví kamarádi,“ říká výkonná ředitelka Nadačního fondu dětské onkologie (NFDO) Krtek Daniela Kodytková.

NFDO Krtek stojí na třech základních pilířích, v rámci kterých poskytuje komplexní péči, kterou onkologicky nemocné děti a jejich rodiny tolik potřebují. Těmito pilíři jsou konkrétně sociální, zdravotní a výzkumné aktivity.

„Investujeme do výzkumu a vzdělávání personálu Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a partnerských pracovišť. Naše investice směřují i do personalizované léčby, díky které můžeme dětem zvýšit šanci na kvalitní život,“ popisuje Daniela Kodytková. NFDO Krtek se dále snaží zlepšit kvalitu života dětských pacientů a jejich rodin, a to v průběhu léčby i po ní. Dětem a jejich nejbližším fond rovněž nabízí psychosociální a materiální pomoc či resocializační aktivity.

Zdroj: Shutterstock.com V případě dětí, u kterých onkolog bohužel konstatoval, že byly vyčerpány veškeré léčebné možnosti, NFDO Krtek poskytuje domácí péči a s ní spojené služby. „Nedílnou součástí KDO Brno je i péče o děti v domácím prostředí v závěrečném stadiu nemoci. Do rodin v sestavě lékař a sociální koordinátorka přijíždíme dle domluvy, kdykoliv je to potřeba,“ potvrzuje Daniela Kodytková.

Činnost NFDO Krtek v číslech za rok 2018

  • 87,5 % celkové přežití 5 let od diagnózy zhoubného nádoru.
  • 413 osob využilo ubytování a zázemí, které poskytuje ubytovna Krtka.
  • 12 %, u kterých se již nepokračuje v aktivní protinádorové léčbě, dostalo pomoc v rámci služeb domácího hospice Krtka.
  • Více než 450 účastníků absolvovalo po ukončení léčby jednu z resocializačních pobytových akcí.

V současné době je NFDO Krtek financován především z darů od jednotlivců a firem a také z fundraising akcí organizovaných podporovateli. Získané finance fond využívá na tři hlavní pilíře svých aktivit a také na své samotné fungování.

Zdroj: Shutterstock.com Zdraví je v našem životě to nejdůležitější. Nemoc si ale bohužel nevybírá a může potkat každého z nás. A proto je tu NFDO Krtek, který dává nemocným dětem a jejich rodinám naději. Činnost tohoto fondu můžete podpořit i vy. A to zasláním jednorázové libovolné částky na účet 404080/0100 prostřednictvím svého internetového bankovnictví nebo poštovní složenky. Na tento účet si můžete zřídit také trvalý příkaz.

„Co je pro nás Krtek? Krtek nám rozdává odvahu, podporu, lásku a vlídnost, víru a duchovní sílu, také dobrou náladu. To potřebuje nemocný někdy víc než všechny léky,“ poznamenává o NFDO Krtek maminka osmileté holčičky Daniela Š.

Autor:
Publikováno: 1. 7. 2019 14:17 Nahlásit obsah