Bílá larva v hlíně nebo kompostu: Komu patří a může ohrozit úrodu?

Bílá larva v hlíně nebo kompostu: Komu patří a může ohrozit úrodu? Zdroj: Shutterstock

Zahrádkáři se každé jaro potýkají s jednou velkou neznámou. V hlíně nebo kompostu nalézají velké bílé larvy. Našli jste je při rytí nebo hrabání záhonků také? Pomůžeme vám rozřešit hádanku, komu velké bílé larvy patří a zda mohou nějak znehodnotit vaši úrodu.

Velké bílé larvy neboli ponravy: Některé jsou neškodné, jiné ožírají kořínky rostlin

Pokud narazíte na velkou bílou larvu v hlíně nebo kompostu, možná začnete přemýšlet, co s ní. Tato larva typická pro vrubounovité brouky, které se říká ponrava, může patřit hned několika druhům brouků. Zatímco některé bílé larvy jsou neškodné, jiné ožírají kořínky rostlin. Jak se je naučit rozpoznávat?

Zlatohlávek zlatý: Jeho bílé larvy rostlinám neškodí

Na larvy zlatohlávka zlatého můžete na zahradě narazit zejména v kompostech, hnojištích nebo tlejícím listí, neboť se tímto organickým materiálem krmí. Ponravy zlatohlávka mají také rády trouchnivějící dřevo, pařezy nebo piliny. Jelikož se živí pouze tlejícím materiálem a živým kořenům rostlin neškodí, nemusíte mít tedy z jejich přítomnosti na zahradě strach.

Zdroj: Shutterstock Podle čeho larvu zlatohlávka poznáte? Je bílá až nažloutlá, dosahuje velikosti zhruba 4 centimetry a svým tvarem připomíná písmeno C. Tato ponrava má velmi malou hlavu s krátkými tykadly a malé končetiny, jejichž tři páry vyrůstají z hrudi.

Chroust obecný: Ponravy se živí kořeny rostlin

Velkými nepřáteli zahrádkářů jsou naopak larvy chrousta obecného, které žijí v hlíně, kde se prokousávají kořínky živých rostlin. Napadené rostliny následně vadnou a v horších případech odumírají.

Zdroj: Shutterstock Na ponravy chrousta tedy velmi často narazíte v záhonku. Aby neohrozily vaši úrodu, ručně je sesbírejte. Podle čeho larvu chrousta poznáte? Má bílou až žlutou barvu, dosahuje délky zhruba 5 centimetrů. Larva chrousta má oproti larvě zlatohlávka větší hlavu, výraznější tykadla i delší končetiny. Ve srovnání s ponravou zlatohlávka má ponrava chrousta rovněž špičatější zadeček. 

Lalokonosec rýhovaný: Jeho malé bílé larvy dělají na zahradě spoustu škody

Velkou paseku na zahradě dokážou udělat také larvy lalokonosce rýhovaného. Ponravy tohoto brouka jsou 8-10 milimetrů velké, mají krémově bílou barvu s červenavě hnědou hlavou a jsou bez jakýchkoliv končetin.

Zdroj: Shutterstock Larvy lalokonosce rýhovaného ožírají nejen kořínky rostlin. Poškozují také silné kořeny, a to až na dřevní část. Taktéž v hlízách vyžírají otvory. Napadené rostliny následně vadnou a odumírají.

Bílé larvy v hlíně nebo kompostu: Komu mohou ještě patřit?

Výjimečně můžete na zahradě narazit také na ponravy nosorožíka kapucínka. Jeho žluté larvy dlouhé až 12 centimetrů jsou podobné larvám zlatohlávka či chrousta. Nosorožík kapucínek se však vyskytuje velmi vzácně a patří k ohroženým druhům. Tento velký brouk z čeledi vrubounovitých je v Česku chráněný zákonem jako ohrožený druh.

Zdroj: Wikipedia.org/zlatohlavekzlaty, Wikipedia.org/chroustobecny, Wikipedia.org/lalokonosecryhovany, Wikipedia.org/nosorozikkapucinek, Living.iprima.cz, Nkz.cz
Autor:
Publikováno: 2. 5. 2022 13:55 Nahlásit obsah